Copy

Newsletter potulného sadaře

Hezký den, ahoj, 

pominul slunovrat a přichází léto plné ovoce. Věřím, že už i vy jste ochutnali první třešně a těšíte se třeba na meruňky či švestky.

Letošní deštivější počasí přináší na jednu stranu radost, jelikož mladé stromy dobře rostou, na druhou stranu spousta stromů trpí houbovými chorobami.

Asi největší potíž způsobuje letos moniliová spála. Mnoho mladých i starších meruněk či višní tato houba zasáhla ve velké míře. A spousta z vás mi píše a ptáte se, co s tím? Proto jsem se rozhodl podělit se s vámi v tomto newsletteru o mé zkušenosti a postřehy (byť vás asi moc nepotěším). 

Kromě toho však posílám opět tipy na zajímavé čtení, akce a zdroje informací.

Moniliová spála a hniloba


Kolem monilie panuje spousta polopravd a mýtů. Pojďme se tedy podívat, o co přesně se jedná.

Monilie napadá zejména třešně, višně, meruňky a broskvoně. V mnohem menší míře i jádroviny, ale u nich zpravidla napadá plody (hniloba), nikoliv letorosty a plodonoše (spála).
Napadený letorost třešně.
Jedná se o soubor několika druhů přičemž peckoviny jsou nejčastěji napadány houbou Monilinia laxa.

Moniliová spála, která představuje hlavní problém, protože dokáže zahubit celý strom, se projevuje náhlým zavadnutím a zhnědnutím květů, poté následuje zavadnutí, hnědnutí a odumření letorostu a plodonošů. Vypadá to tedy, jako by větve byly spálené a suché.

Důležité však je, že houba proniká do stromu skrze květy: na jaře se zejména z mumifikovaných plodů uvolňují konidie a větrem a hmyzem se dostávají do květů. A to zejména ve chvílích, kdy je vlhké a chladnější počasí, což letošní jaro bylo.

Během vegetační sezóny se pak konidie dostávají na plody, které jsou nějak poraněné (například hmyzem, praskáním či jinou chorobou).

V intenzivních sadech se běžně používají širokospektrální fungicidy, které eliminují i monilii. Pokud se však chceme vyhnout konvenčním postřikům, je třeba být důsledný v odstraňování (a likvidaci spálením či zakopáním pod zem) mumifikovaných plodů a napadených částí stromu. A to zejména před jarem. Během vegetace to má pouze minimální efekt. Zásadní problém však je, že takto pečliví nemůžete být v širokém okolí a monilie kolem vás bude vždy dostatek.
Takto mumifikované plody je potřeba důsledně odstraňovat.
Hlavní preventivní opatření spočívá tedy ve vysazování odolnějších odrůd, dostatečných výsadbových vzdálenostech a udržování vzdušných korun. Pokud pak chcete sázet citlivější odrůdy, vždy je umisťujte na co nejvzdušnější místa. 

Z třešní jsou odolnější například Karešova, Burlat či Korida. Višně mají s monilií asi největší problém, protože žádné odolné odrůdy neexistují, pouze u odrůdy Vackova se uvádí nižší citlivost. U meruněk lze například doporučit odrůdy Harlay, Harcot, Leskora či Darina

Další variantou boje s monilií jsou novější generace postřiků, se kterými sice nemám zkušenost, ale mohli by v některých případech předejít záhubě stromů. Jedná se například o přípravek Polyversa, což je také houba, která by měla parazitovat na jiných houbách. Osobní zkušenost s tím nemám, ale jeden z můj zákazník a známý si to pochvaluje. Máte-li s tím více zkušeností, budu rád za sdílení. Sám to plánuji příští rok také vyzkoušet.

Tipy na další čtení

Dobře vysazený agrolesnický systém je velkým přínosem pro zemědělce i krajinu. K dobrému návrhu vám může pomoct článek od Zuzky Špakové Jak navrhnout agrolesnický systém na orné půdě?
 
Když potřebujete mít pravidelný přehled o vývoji počasí, doporučuju sledovat kanál ČHMÚ.

Sadařům a zahrádkářům se hodí hlavně zprávy o Stavu vody v krajině  a kanál Počasí a rostliny - Aktuální podmínky pro pěstování.
 
Proč po pozemkových úpravách zůstává tolik vyasfaltovaných cest?

Skvělý vhled do zákulisí popisuje projektantka Zuzana Skřivanová v rozhovoru Jak napravit krajinu roztříštěnou vlastnickými vztahy?
 
Nové dotace nejen na výsadby stromů. 

Do 30. září lze žádat o peníze na výsadbu extenzivních sadů, alejí, budování mezí, tůní a mokřadů. 
 
Právě dozrává mnoho druhů ovoce a zeleniny. Najděte si nejkratší cestu k nim v těchto 4 mapách

➜ Farmáři, kteří prodávají ze dvora
➜ Prodejci brambor
➜ Samosběr jahod
➜ Volně rostoucí ovoce
 

Tip na knihu

Tentokrát netradiční tip:

od Mravenčí chůvy se mi pro vás podařilo získat přístup k placenému rozhovoru s Peterem Wohllenbenem,autorem knih Tajný život stromůCitový život zvířat.

Přeju příjemné čtení. 😉
 
Další ovocnářský výběr ode mě očekávejte přibližně za 2 měsíce, kdy budou dozrávat letní jablka a hrušky.

Pokud už o příští newsletter nemáte zájem, nebo ho nestíháte číst, neváhejte se odhlásit z odběru těchto e-mailů.

Přeji pohodové léto s přiměřeným počtem bouřek.

S láskou k vám a ke stromům
Dominik Grohmann
 
Facebook Facebook
Instagram Instagram
Web Web
E-mail E-mail
www.potulnysadar.cz
Dominik Grohmann
Hrušky 80, 683 52
Česká republika