Copy

Zpravodaj S knížkou do života 4/2020

Opět se nám přiblížil konec roku a s ním snad i pohodové vánoční svátky. Po roce plném výzev a zkušeností je důležité si užít i malé radosti, a co teprve ty velké. Také v rámci projektu S knížkou do života máme co oslavovat. Úspěšně zakončujeme již třetí rok a těšíme se na ten další, kdy nás čeká předávání nových sad nejen miminkům, ale nově i pokračujících sad pro starší děti. Ceníme si vaší spolupráce a podpory. Vaše názory, podněty a připomínky jsou pro nás důležitým zdrojem informací, a proto si jich velice vážíme a doufáme, že se budeme potkávat i v dalším roce, ať už osobně nebo alespoň virtuálně. 
A co vás čeká v letošním posledním čísle Zpravodaje? Máme pro vás ohlédnutí za třemi roky projektu v několika knihovnách, tipy na knihy, návod ke hře Pexetrio a další zajímavosti. 

Na obsahu zpravodaje se můžete podílet i vy, budeme rádi, pokud nám budete během celého roku průběžně zasílat své zkušenosti a příklady z dobré praxe na e-mail projektu: sknizkoudozivota@gmail.com. Vaše příspěvky následně zveřejníme zde ve zpravodaji, případně na facebookové stránce projektu nebo na jeho webu.
Děkujeme a těšíme se na vaši odezvu, náměty a příklady dobré praxe.

S pozdravem
Vaše redakce 
OHLASY 

Ohlasy knihoven zapojených do projektu

Do prosincového čísla Zpravodaje jsme požádali knihovny, které jsou zapojeny do projektu S knížkou do života a stály i u jeho vzniku, o ohlédnutí za uplynulými třemi roky a zároveň i o přání do budoucna. Ohlasy si můžete přečíst na webu projektu. Kratší výňatky naleznete níže.

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

MVK patřila k jedněm z prvních spolupracujících knihoven na české verzi mezinárodního projektu BOOKSTART. Již v roce 2018 nás oslovila hlavní myšlenka projektu, tj. podpora čtenářské gramotnosti a čtenářství od nejútlejšího věku...
Práce vyplývající z tohoto projektu nás skutečně naplňuje, protože nejde jen o to, že napomáháme rozvoji dětských čtenářských kompetencí a jejich imaginativních schopností, ale navíc se nám daří opakovaně vítat v naší knihovně rodiče těchto dětí, kteří by možná za jiných okolností cestu do knihovny ani nenašli. Toto dlouhodobé pozitivní ovlivňování a kultivování rodinného postoje ke čtenářství obecně nám, vsetínským knihovnicím a knihovníkům, dává smysl ke každoročnímu zapojování se a podpoře projektu S knížkou do života.
Jediný stinný moment v našem případě je, že po celou dobu tří let trvání projektu financujeme nákup sad z vlastních příjmů. Přestože je zřizovatel potěšen naší účastí na Vítání občánků a činností knihovny s tím spojenou, dosud se nám nepodařilo přesvědčit jej, aby knihovně navýšil o nutné náklady spojené s tímto projektem provozní příspěvek. Přes tento fakt jsme rozhodnuti vytrvat a v budoucích letech se projektových aktivit stále účastnit.
Do té nadcházející doby bych přála projektu jeho neochvějnou životaschopnost, stále narůstající počet zapojených knihoven a hlavně přetrvávající nadšení dětí a rodičů, které při projektových setkáních s nimi můžeme s nadšením a nadějí v prohloubení čtenářské gramotnosti našeho národa pozorovat.

Ing. Daniela Divínová, ředitelka MVK 
(Celé znění naleznete na webu projektu.)

Knihovna města Hradce Králové

S projektem Bookstart jsme se poprvé setkali na jaře roku 2018. Vítání nových občánků se v Hradci Králové konalo již několik let v loutkovém divadle Drak. Od dubna 2018 se tak do velice milého programu přidala se svou účastí a přáním novým občánkům i knihovna... Nechyběla ani pozvánka do knihovny s nabídkou nejrůznějších aktivit, kterých se lze v ústřední půjčovně pro děti zúčastnit. V širokém portfoliu našich akcí však programy pro nejmenší čtenáře dosud chyběly. Proto nás velmi oslovila i jedna z podmínek projektu, a to uskutečnit minimálně čtyřikrát do roka setkání přivítaných občánků a jejich rodičů.

Založili jsme tedy Klubík Rybička a pro velký zájem se z původních čtvrtletních setkání staly pravidelné měsíční akce, které navštěvují desítky nejmenších čtenářů a jejich rodičů...

Protože byl o návštěvu Klubíku ohromný zájem (často přišlo kolem 70 dětí a rodičů), založili jsme postupně další Klubíky na šesti našich pobočkách, kde se pravidelně každý měsíc setkávají rodiče s nejmenšími čtenáři v menším počtu.

Pokud nám počet účastníků dovolí, rádi bychom v budoucnu pracovali s dětmi více individuálně a pomáhali tak vytvářet jejich vztah ke knihám i knihovně.

Za Knihovnu města Hradce Králové Petra Ornstová a Markéta Poživilová
(Celé znění naleznete na webu projektu.)

INFORMUJEME

Zpětná vazba za rok 2020

Začátkem ledna bude všem knihovnám zapojeným do projektu rozeslán odkaz na online dotazník zpětné vazby za rok 2020. Prosíme zapojené knihovny, aby dotazník vyplnily nejpozději do konce ledna. Odkaz bude pro jistotu poslán i prostřednictvím konference Andersen.
Víme, že tento rok ovlivnila situace kolem koronaviru, ale i tak vás žádáme, ať nám v rámci zpětné vazby, pošlete několik ilustračních fotografií v obrazovém formátu, které dokumentují průběh projektu u vás v knihovně na e-mail sknizkoudozivota@gmail.com, předmět mailu "Zpětná vazba 2020". K fotografiím připojte stručný popis. Nemusí to být nutně fotografie z akcí, budeme rádi i za vyfocení prostoru vyčleněného pro Bookstart apod.
Pokud budete mít jakékoliv dotazy k dotazníku, napište nám, rádi odpovíme.

Novinky na webu projektu

V sekci O projektu jsou nejen reakce veřejnosti, ale nově je tam vložen i oddíl Ohlasy knihoven, v němž naleznete reakce na projekt od zapojených knihoven. Budeme rádi, když nám svůj názor na projekt zašlete i vy, a to na mail sknizkoudozivota@gmail.com.   
Další novinkou jsou Tipy na aktivity s dětmi v sekci pro rodiče. Naleznete zde např. pravidla/návod pro hraní Pexetria, které je součástí nové sady S knížkou do života pro starší děti ve věku od tří do šesti let. Pravidla je možné na stránce i stáhnout a vytisknout. Rodiče, ale i knihovny zde naleznou také odkaz na Pohádkové karty, které vytvořila Městská knihovna v Praze. Tuto edukativní hru v podobě vyprávěcích karet si můžete zdarma stáhnout.

Proběhla distribuce sad pro rok 2021

V pátek, 20. listopadu, bylo zahájeno rozesílání objednaných sad S knížkou do života / Bookstart v obou variantách, tj. pro nejmenší a tříleté děti. Zásilky měly do knihoven dorazit do 30. 11. 2020, větší zásilky budou domluveny předem.

Těšíme se na vaše reakce na zaslané sady. Snad se vám budou líbit stejně jako nám.

Do vyčerpání zásob je možné si doobjednat sady na letošní rok (2020), a to prostřednictvím formuláře pro objednávání.

Dotazy k objednávkám a fakturaci směřujte na emailovou adresu: objednavkybookstart@knihovnahk.cz.                
INSPIRACE

Videotipy na knihy

Čtenáři v adventním čase knihovnu využívají nejen k půjčování knih, ale i k získání inspirace pro vánoční dárky. Mají zde možnost získat radu od knihovníků, kteří mají přehled v široké nabídce knih, a navíc ví, co se půjčuje a je oblíbené u určité věkové kategorie. V současné době, kdy nás ovlivňují protipandemická opatření je někdy obtížnější získat osobní konzultaci. Čtenáři samozřejmě mohou knihovníky oslovit telefonicky nebo mailem, ale ne vždy je napadne o pomoc při výběru požádat. Knihovny, respektive knihovníci, jsou naštěstí aktivní lidé, a tak předvídají potřeby svých uživatelů a přichází s nabídkou tipů v různé podobě.
Oddělení pro děti a mládež v Knihovně města Ostravy například začalo vytvářet knižní videotipy, které nejen jejich čtenářům, ale i fanouškům projektu S knížkou do života, může poskytnout inspiraci pro dárek. Zároveň svými tipy podporuje knižní trh a poskytuje náměty, jak s knihami pracovat. Tyto knižní tipy jsou postupně sdíleny na facebookovém profilu projektu, snadno je naleznete i zpětně pomocí playlistu Knižní tipy. K shlédnutí jsou i na YouTube kanálu projektu

Pochlubte se i vy! Napište nám na facebook nebo mail, jak sdílíte knižní tipy se svými uživateli. Těšíme se na novou inspiraci ;)
TIPY PRO VÁS

Zbyněk Malinský - Vánoční pohádky (Albatros, 2020)

Po dlouhých desetiletích znovu vychází půvabné pohádky Zbyňka Malinského pro zimní a vánoční čas. Znáte třeba tu o vánočce, která se nechala pojistit proti připálení? Nebo o tom, jak si kamna o Vánocích zakouřila? Jestli ne, neváhejte a začtěte se do vtipných a laskavých řádků, protkaných již téměř kultovními ilustracemi Miloslava Jágra. Určitě si je zamilujete tak jako generace vašich rodičů.

Andrea Popprová - Čekání na Vánoce (Mladá Fronta, 2008)

Kniha plná receptů, návodů a hříček na vánoční čas. Ilustrátorka, kterou děti dobře znají z časopisu Sluníčko, vytvořila pro děti a jejich rodiče barevnou, nádherně ilustrovanou knížku, s kterou mohou strávit celé vánoční, ale i předvánoční období. V rámci příběhu malé holčičky Lucky, jejích brášků a tajemné kočky Tečky přibližuje autorka legendy a obyčeje, které se vážou k adventu, a nabízí recepty na tradiční pečivo, návody na výrobu různých ozdůbek a spoustu úkolů k řešení. Pro děti od 4 let.

An Leysen - Louskáček (Pikola, 2017)

Je Štědrý večer a Klárka a její bratr jsou vzrušením celí bez sebe. Každý rok jim strýček přinese krásné vánoční dárky. Letos dostala Klárka dřevěného panáčka, Louskáčka. Jejímu bráškovi připadá, že loutka vypadá trochu hloupě, ale Klárce se Louskáček líbí. Té magické noci Klárka zjistí, že vojáček není jenom obyčejnou loutkou… Klasický vánoční příběh vypravuje An Leysenová po svém, s roztomilými detaily a překvapivým koncem. 

Dagmar Šottnerová - Vánoce
(Ing. Antonín Franek, 2008)

V knize naleznete: původ Vánoc, průběh svátků a vánoční symboliku, recepty, pranostiky, známé i méně známé vánoční zvyky, tradiční lidové koledy a říkadla; didaktické, smyslové, dramatické a pohybové hry; pohádky a příběhy, básničky,  náměty a návody na vánoční výzdobu, pečení cukroví s dětmi, tradiční koledy aj. Tato kniha je součástí edice popisující lidové tradice a zvyky v naší zemi. Jedná se o šest samostatných publikací: Zima, Jaro, Velikonoce, Léto a podzim, Adventní čas, Vánoce.
Copyright © 2018 Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
        

E-mail projektu S knížkou do života / Bookstart:
sknizkoudozivota@gmail.com

Tento zpravodaj vám byl zaslán, protože jste se zapojili do projektu S knížkou do života / Bookstart nebo jste se přihlásili k jeho odběru. 
Zde můžete aktualizovat své údaje nebo odhlásit odběr zpravodaje.

 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
S knížkou do života · Česká republika · Česká republika 00000 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp