Copy

Zpravodaj S knížkou do života 1/2019

Představujeme vám letošní první číslo Zpravodaje S knížkou do života. Jak jsme již avizovali – jednou za čtvrt roku vám jeho prostřednictvím budeme přinášet informace o událostech spjatých s projektem, akcích pořádaných zapojenými knihovnami a jejich zkušenostech. Budeme vás informovat o novinkách a připojíme i doporučení na knihy.
Na obsahu zpravodaje se můžete podílet i vy, budeme rádi, pokud nám budete během celého roku průběžně zasílat své zkušenosti a příklady z dobré praxe na e-mail projektu: sknizkoudozivota@gmail.com. Vaše příspěvky následně zveřejníme zde ve zpravodaji, případně na facebookové stránce projektu nebo na jeho webu.
Děkujeme a těšíme se na vaši odezvu, náměty a příklady dobré praxe.
Vaše redakce 
PŘÍKLADY DOBRÉ PRAXE

Knihovna města Ostravy

Knihovna města Ostravy získala podporu statutárního města Ostrava a díky tomu mohla nakoupit pro letošní rok 3 000 dárkových sad S knížkou do života. 

Do sady knihovna připojuje poukaz na registraci dítěte do knihovny zdarma, a to až do dosažení jeho školní docházky. V obálce rodiče naleznou také průvodní dopis se základními informace k projektu a mapu poboček. Knihovna má 27 poboček a rodiče mohou s dětmi všechny využívat.
Dárkové sady knihovna rozdává na vítání občánků. Rodiče, kteří se vítání nezúčastnili, mohou sadu získat přímo v knihovně. 

Projekt má pozitivní ohlasy jak ze strany uživatelů knihovny, tak i od úřadů městských obvodů.

Obecní knihovna Paceřice
Předávání sad doma u miminka

V listopadovém dotazníku Bookstart 2018, který sloužil jako zpětná vazba pilotního ročníku, nás zaujala odpověď, že knihovna předává dárkové sady doma u miminek. Oslovili jsme Obecní knihovnu Paceřice s prosbou o více informací. Níže s vámi sdílíme odpověď.

Sadu jsem takto předávala dvakrát. Návštěvy doma u miminek vyloženě neplánuji, spíše záleží na situaci a rodině miminka... U těchto případů se to tak pěkně sešlo – Vítání občánků v nedohlednu, teplé počasí a s rodinami jsem se znala (život na vesnici :-D). 
Obě návštěvy byly předem dohodnuté.
Jedno ze setkání proběhlo na zahradě za opravdu krásného počasí. Přijela jsem s posilou
manželem a dětmi, takže chlapi zmizeli v dílně a moje děti šly prozkoumat pískoviště s prvorozeným. Mamince jsem pogratulovala, předala jsem jí sadu za knihovnu, pochovala jsem si miminko a pak jsme si popovídaly o porodu, kojení, dostupné literatuře (péče o miminka, masáže,...) a zhodnotily jsme dárky vhodné pro miminka (Maminka později označila balíček Bookstart jako jeden z nejlepších dárků, které obdržela!). 
Druhou návštěvu jsem absolvovala sama, též šlo o předání balíčku, gratulaci, pochování miminka a povídání o rodičovství a vhodné literatuře.
Tato předání nebyla tak slavnostní jako na vítání občánků, ale o to více probíhala v klidu.
Snad Vás má odpověď nezklamala...


Odpověď z knihovny nás nezklamala, naopak. Moc děkujeme za sdílení a doufáme, že se o své zkušenosti podělí i další knihovny.
INFORMUJEME

Konference „Hrozí našim dětem digitální demence?“ 
Slyšení v senátu ČR

Dne 4. března se v 10.00 hod. uskuteční konference „Hrozí našim dětem digitální demence?“, kterou pořádá 1. místopředseda Senátu PČR Jiří Růžička za odborné podpory Institutu Re:Life, Rodiny Offline a Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. Část programu se bude mimo jiné věnovat čtenářské pregramotnosti a projektu S knížkou do života. Na slyšení jsou pozváni senátoři a zástupci pedagogů, lékařů a knihovníků.

Seminář k projektu Bookstart v Litvě

Ve Vilniusu (Litva) se ve dnech 5. – 6. března uskuteční seminář How to begin: the first steps towards bookstart. Celá akce bude probíhat v angličtině. Účastnící i přednášející jsou z Holandska, Německa, Švédska, Dánska, Velké Británie a České republiky. 

Prezentace z konference Bookstart v Hradci Králové

Děkujeme Knihovně města Hradec Králové za poskytnutí prostor, vystupujícím za jejich příspěvky a účastníkům za pozornost, kterou projektu věnují. 

Pokud si chcete připomenout informace, které na konferenci zazněly, můžete si prohlédnout všechny prezentace na webu projektu v aktualitě Prezentace z konference v Hradci Králové (27. 11. 2018).  

Metodická příručka k projektu S knížkou do života  

Národní knihovna ČR vydala metodickou příručku Jak na projekt S knížkou do života / Bookstart. Autorkami jsou Zlata Houšková a Veronika Laufková. Příručka byla zpracována ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR. Její vydání podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Tištěná publikace bude distribuována prostřednictvím krajských knihoven.
Elektronickou verzi naleznete na webu projektu v sekci Inspirace a tipy.

Bookstart 2019 – nové objednávky a registrace

Oznamujeme knihovnám, které jsou zapojené v projektu nebo se chtějí zapojit, že je ještě k dispozici omezený počet setů Bookstart na rok 2019, které je možné objednat na webu projektu v sekci Registrace / do-objednávky 2018  (do vyčerpání zásob). Cena sady S knížkou do života je 80 Kč /set včetně DPH. Dárková sada zahrnuje: skládačku pro dítě, metodický text pro rodiče, tištěný seznam doporučené četby pro společné čtení, pevnou obálku (neslepenou) a odkaz na audioknihu, Cena za sadu zahrnuje i balné a náklady na dopravu.

Vyplněním formuláře a jeho odesláním souhlasí knihovna s pravidly projektu a podmínkami účasti.

Po odeslání objednávkového formuláře bude objednávka potvrzena na uvedené kontaktní maily. Objednateli (knihovně / zřizovateli) bude vzápětí odeslána faktura s 30 denní splatností a zásilka setů. Dotazy a připomínky adresujte na objednavkybookstart@knihovnahk.cz. Další kontakty naleznete na webu projektu.
 

Knížky Bookstart pro polské děti

Pokud ve vašem městě žije polská menšina a máte zájem o knížky z projektu Bookstart pro tyto děti a jejich rodiče, můžete kontaktovat kolegyni z INSTYTUTu KSIĄŻKI, Katarzyne Wasiutynske (Kucik): k.kucik@instytutksiazki.pl. 

Výsledky dotazníku S knížkou do života 2018

V listopadu 2018 byl knihovnám zapojeným do pilotního ročníku rozeslán online dotazník S knížkou do života 2018, který sloužil jako zpětná vazba pilotního ročníku projektu S knížkou do života.
Za vyplnění dotazníku a zaslané fotografie děkujeme. 

Jak knihovny předávají dárkové sady?
Z odpovědí vyplynulo, že převážná většina knihoven předává dárkové sady při vítání občánků (97 knihoven) nebo v knihovně (41 knihoven). Dalšími uvedenými způsoby bylo např. předávání v rodinném centru nebo doma u miminka.
Pokud vaše knihovna daruje sady jinak než při vítání občánků nebo v knihovně, budeme rádi, když nám napíšete a podělíte se o zkušenosti.

Logo projektu na webu knihovny
Logo projektu S knížkou do života má na webu 59 % knihoven, které odpověděly na dotazník.
Pokud je to možné, prosíme, umístěte logo či banner projektu na váš web. Banner je možné stáhnout na webu projektu zde. Do loga můžete vložit odkaz na část vašeho webu, kde máte informace o projektu, nebo prolink přímo na web projektu.Spokojenost s dárkovými sadami v roce 2018
S dárkovými sadami jsou zapojené knihovny z 94,3 % spokojeny. Ojediněle se v dotazníku objevily připomínky k podobě (tvrdosti) leporela pro děti a také rozdílné názory na plátěné tašky – některým knihovnám vyhovovaly více než stávající obálky a jiným naopak. Zazněl i komentář, že v sadě chybí dárkový poukaz na registraci do knihovny zdarma a nějaký text o projektu.
Ano, základní sada poukaz ani text o projektu neobsahuje. Neznamená to však, že si zapojené knihovny nemohou obsah sady doplnit – mohou do sady přiložit vlastní dárkový poukaz, průvodní dopis rodičům, pravidla projektu v dané knihovně atd. Pokud by některá z knihoven uvítala vzor či ukázku dárkového poukazu, je možné napsat na mail projektu (sknizkoudozivota@gmail) a my Vám ukázky zašleme. 
Pro rok 2019 je základní obsah dárkové sady stejný, pouze se změnil obal (plátěnou tašku nahradila obálka). Sady pro letošní rok byly zapojeným knihovnám již rozeslány. Nový obal bohužel není z tiskárny slepen. Pro příští rok se budeme snažit docílit toho, aby obálky byly již slepeny přímo z tiskárny. Jak knihovny upravovaly své prostředí po zapojení do projektu?
Některé knihovny uvedly, že vytvořily zázemí pro maminky (23). Ve 24 knihovnách vznikl hrací koutek. Další knihovny pak dokoupily pěnové puzzle, mobilní matrace, sedací vaky, nočníky a malé prkénko na toaletu, hračky pro nejmenší nebo doplnily knihy pro nejmenší.

Zvyšování kvalifikace v oblasti práce s dětmi ve věku 0-6 let
Odpovědi v dotazníku jasně ukazují, jak důležité je pro knihovny sdílení zkušeností. Nejvyužívanějším způsobem zvyšování kvalifikace jsou příklady dobré praxe z jiných knihoven. Tuto možnost v dotazníku zaznačilo 105 knihoven. Formou seminářů a workshopů si zvyšuje kvalifikaci 78 knihoven. Na třetím místě se umístil internet, z něhož čerpá informace 77 dotázaných knihoven. 
Zkušenosti jsou neocenitelné. Věci, které možná považujete za běžnou praxi, mohou být pro jiné knihovny inspirací, proto budeme rádi, když se s námi o své zkušenosti podělíte. 

Komentáře
Prostor pro komentáře na konci dotazníku nechala většina knihoven nevyplněný. Pár doplňujících komentářů jsme však obdrželi. Knihovny např. projevily zájem o metodiku (požadavek splněn viz výše informace o Metodické příručce) a více praktických workshopů, jak pracovat s nejmenšími a malými dětmi, zejména v různorodé skupině, kdy rodiče na setkání dojdou i se starším sourozencem dítěte.

Facebook, web, fotogalerie

Připomínáme, že průběžné informace, zaslané fotografie, doporučení na knihy atd. najdete na facebooku S knížkou do života / Bookstart. Stránku mohou navštěvovat i zájemci, kteří u sociální sítě nemají účet. Stránka se zobrazuje i nepřihlášeným návštěvníkům. 
Na webu projektu naleznete např. pravidla projektu a podmínky účasti, harmonogram, tipy na četbu a další důležité informace. 
Dění v rámci projektu dokumentujeme také prostřednictvím fotogalerie Zonerama, kam ukládáme vámi zaslané fotky z akcí. K fotografiím se snažíme připojovat i zaslané komentáře. 
TIPY PRO VÁS
Silvia Serreli – Jak těžká je lež? (Noxi, 2018)
Tea řekla svou první lež a maminka s tatínkem jí uvěřili. Myslela si, že to bude mnohem těžší! Jenže teď se jí zdá, že ta malá a hloupá lež je každým dnem těžší a těžší.
Oksana Bula – Medvěd nechce jít spát (Host, 2018)
Podzim pomalu končí. Brzy přijdou tukoni a uloží medvěda k zimnímu spánku. Už pro něj připravili krásný teplý pelíšek. Jenže medvěd potká zubra, který mu vypráví, jaké to je v zimě. Ach, to musí být nádhera, zasní se medvěd. Taky bych chtěl poznat sníh i mráz a zažít zimní radovánky. Podaří se tukoňům medvědího neposluchu přemluvit, aby šel spát?
Katarína Macurová – Jak naučit Edu lítat? (Albatros, 2018)
Eda je pták, který neumí lítat. A Emil je medvídek, který si usmyslel, že kamarád lítat bude! Nic však není tak jednoduché, jak se zprvu zdá. Emil vyzkouší různé možné i nemožné způsoby, jak naučit Edu lítat, ovšem ten nic. Až jednou… To je ale překvapení!
Copyright © 2018 Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
        

E-mail projektu S knížkou do života / Bookstart:
sknizkoudozivota@gmail.com

Tento zpravodaj vám byl zaslán, protože jste se zapojili do projektu S knížkou do života / Bookstart nebo jste se přihlásili k jeho odběru. 
Zde můžete aktualizovat své údaje nebo odhlásit odběr zpravodaje.

 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
S knížkou do života · Česká republika · Česká republika 00000 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp