Copy

Zpravodaj S knížkou do života 4/2022

Opět se nám přiblížil konec roku. Máme za sebou rok plný skvělých akcí, nových přátel a zážitků. Ceníme si vaší spolupráce a podpory. Vaše názory, podněty a připomínky jsou pro nás důležitým zdrojem informací, a proto si jich velice vážíme a doufáme, že se budeme potkávat i nadále. V novém roce budeme v naší činnosti s radostí pokračovat i díky vám.

Na obsahu zpravodaje se můžete podílet i vy, budeme rádi, pokud nám budete během celého roku průběžně zasílat své zkušenosti a příklady z dobré praxe na e-mail projektu: sknizkoudozivota@gmail.com. Vaše příspěvky následně zveřejníme zde ve zpravodaji, případně na facebookové stránce projektu nebo na jeho webu.
Děkujeme a těšíme se na vaši odezvu, náměty a příklady dobré praxe.

S pozdravem a přáním všeho nejlepšího v novém roce
Vaše redakce 
PŘÍKLADY DOBRÉ PRAXE

Zkušenosti KMO s evidencí Bookstart čtenářů

Knihovna města Ostravy má v systému Tritius samostatnou kategorii Bookstart. V KMO je v rámci Bookstartu registrace do knihovny zdarma až do školní docházky (navazuje projekt Knížka pro prvňáčka).          
V KMO je kategorie Bookstart nastavená tak, že kdo ji má, má registraci zdarma. Registraci zdarma musí každý rok knihovník opětovně potvrdit (pro kontrolu věku dítěte). Pokud děti dosáhnou 7 let, tak se kategorie automaticky nemění. Je nutná změna knihovníkem.
Knihovny, které systém mají, mohou zkusit požádat firmu o vytvoření samostatné kategorie pro čtenáře v projektu Bookstart. 

Vzdělávání knihovníků v rámci projektu

I v letošním roce se podařilo zorganizovat několik vzdělávacích akcí pro knihovníky.
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě uspořádala ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy seminář Bookstart - sdílení dobré praxe ve středu 14. prosince 2022. Nadšené knihovnice v průběhu několika hodin sdílely příklady dobré praxe z akcí a klubů pro malé děti v rámci projektu. Jelikož to byla hravá skupinka, kterou namotivovala akční lektorka Marika Zadembská, tak to bylo sdílení prožitkem. Knihovnice si hned vyzkoušely na vlastní kůži, jak probíhá vítání dětí/rodin na klubových setkáních v Třinci, a to básničkou Jak se jmenuješ?
Jak se jmenuješ?
My se na to ptáme.
Jmenuji se ...
Jmenuje se ...,
My ti zatleskáme.

Ostatní knihovnice pak sdílely své tipy na básničky a jiné uvítací rituály. Lektorka následně účastnice semináře provedla celou strukturou programu setkání klubu. Opět bylo vše názorné. Knihovnice se zkoušely vžít do malých dětí a reagovat na dotazy lektorky z pohledu dítěte. Marika představila několik knih a přidala tipy na práci s nimi. V průběhu celé akce se předávaly zkušenosti, inspirace, ale i motivace do dalšího roku.
Všem účastnicím děkujeme za skvělou atmosféru a mnoho nápadů.
V galerii projektu na Zoneramě si můžete prohlédnout fotografie z akce.

V Brně ožívají knižní hrdinové!

Jedním z osvědčených způsobů, jak našim nejmenším čtenářům zpestřit čtení, je vzít si na pomoc hlavního hrdinu. Může mít různé podoby, třeba podobu plyšového medvídka, látkové loutky či jednoduše vytisknutého obrázku. Děti se s ním tak mohou pozdravit, pohladit ho nebo si s ním pohrát.
Během podzimních bookstartových setkání v ÚK Knihovny Jiřího Mahena v Brně jsme vždy byli doprovázeni přítomností hlavního hrdiny či hrdinů. Při čtení knihy O vlkovi, který vypadl z knížky jsme využili dřevěnou figurku, při říjnových volbách krále džungle ve Volte zvířata museli malí čtenáři například překonat řeku plnou papírových krokodýlů a na dalším setkání, inspirovaným příběhem Medvěd nechce jít spát, si děti dokonce donesly vlastní plyšové medvídky, se kterými plnily připravené úkoly. 
A kdy jindy než v čase blížících se Vánoc by se měla dít ta největší kouzla? Při prosincovém čtení proto vystoupila z příběhu sněhová víla Apolenka, aby poděkovala za záchranu svého zimního kouzla.    

„Děkuji za láskyplné připravování bookstartových setkání.“ Napsala nám jedna z našich pravidelných účastnic. Přejeme kouzelné Vánoce a mnoho nápadů, které potěší děti i (pra)rodiče.                                                                                     

Gabriela Svobodová (Knihovna pro děti a mládež KJM)
INFORMUJEME

Zpětná vazba za rok 2022

Začátkem února bude všem knihovnám zapojeným do projektu rozeslán odkaz na online dotazník zpětné vazby za rok 2022. Prosíme zapojené knihovny, aby dotazník vyplnily nejpozději do konce února. Odkaz bude pro jistotu poslán i prostřednictvím konference Andersen.
V rámci zpětné vazby pošlete několik ilustračních fotografií v obrazovém formátu, které dokumentují průběh projektu u vás v knihovně na e-mail sknizkoudozivota@gmail.com, předmět mailu "Zpětná vazba 2022". K fotografiím připojte stručný popis. Nemusí to být nutně fotografie z akcí, budeme rádi i za vyfocení prostoru vyčleněného pro Bookstart apod.
Pokud budete mít jakékoliv dotazy k dotazníku, napište nám, rádi odpovíme.

Předávání sad

Připomínáme, že sady pro nejmenší i pro starší děti se mají předávat za přítomnosti rodičů. Při předávání sad by měl být přítomen i zástupce knihovny. Pokud není možné, aby se vítání občánků účastnil někdo z knihovny, vložte do sady průvodní dopis, který vysvětluje myšlenku projektu a zve rodinu do knihovny.

Sdílejte své zkušenosti

Nebojte se pochlubit svou aktivitou v rámci projektu. Vám se může zdát, že již podobné aktivity dělá každá druhá knihovna, ale vždy se najde někdo, kdo by se rád inspiroval nebo si porovnal zkušenosti. Kratší i delší příspěvky a fotografie můžete posílat na mail sknizkoudozivota@gmail.com.
Uveřejnění vašich příspěvků a fotografií z akcí ve zpravodaji projektu nebo na sociálních sítích, vám poskytne propagaci vaší činnosti. Může se hodit při komunikaci se zřizovatelem. 

Ostrava podpořila nákup sad pro rok 2023

Ostravské rodiny s dětmi i v příštím roce budou moci objevit kouzlo společného čtení díky sadám projektu S knížkou do života. Statutární město Ostrava podpořilo nákup 2000 sad S knížkou do života, které budou předány rodičům a dětem v rámci vítání občánků či v Knihovně města Ostravy. Sady mimo jiné obsahují i poukaz pro dítě na registraci do knihovny zdarma až do školní docházky. Více informací naleznete v tiskové zprávě

TIPY PRO VÁS

Katarína Buffová & Peter Buffa – Chlapec a vánoční šiška (Fortuna Libri, 2022)


Vánoční příběh o chlapci, který povýšil i nejobyčejnější věc na věc výjimečnou. 
 
 

Christie Mathesonová – Zaťukej na kouzelný strom (Zelený kocúr, 2022)


Příběh jednoho stromu během čtyř ročních období. Na začátku je strom. A když zaťukáš, zatleskáš, zatřeseš, začnou se dít kouzla...

Minikniha pro nejmenší Zima (Albi, 2020)

Zima z edice Kouzelné čtení je určena nejmenším dětem. Seznámí je s naším nejchladnějším ročním obdobím. Jonáš s Madlenkou dětem od 2 let ukážou, co vše se dá v zimě podnikat. Vezmou je na lyže a sáňky, postaví si sněhuláka, namalují obrázek...
 
Copyright © 2018 Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
        

E-mail projektu S knížkou do života / Bookstart:
sknizkoudozivota@gmail.com

Tento zpravodaj vám byl zaslán, protože jste se zapojili do projektu S knížkou do života / Bookstart nebo jste se přihlásili k jeho odběru. 
Zde můžete aktualizovat své údaje nebo odhlásit odběr zpravodaje.

 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
S knížkou do života · Česká republika · Česká republika 00000 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp