Copy
View this email in your browser
VÁŽENÍ ČTENÁŘI.

Celá naše společnost, celý svět, prochází těžkou zkouškou. Ani na okamžik nepochybujeme, že v ní obstojíme a pandemii Covid-19 zvládneme. Ale ať už současná nejistota skončí za několik týdnů, nebo za několik měsíců, jisté je, že změní svět. 
Změnila i naše plány. Rozhodli jsme se urychlit vstup našeho nového média, týdeníku Hrot, na český trh a pomoci Vám, čtenářům, zorientovat se v záplavě informací, zbytečností i vyložených lží. V newsletteru, jehož první vydání máte před sebou, Vám tým zkušených novinářů bude každý den přinášet neotřelé postřehy a nové pohledy na aktuální dění. Můžete se mimo jiné těšit na ostré komentáře Pavla Párala, analýzy Miroslava Zámečníka a ty nejdůležitější grafy, které objevíme. Nebudeme však žít jen koronavirem, i na složité situaci budeme hledat pozitiva, objevovat pozoruhodné a zajímavé příběhy. Protože všichni potřebujeme naději, že zanedlouho to všechno skončí a zase budeme moci žít normálně.
Díky, že nás čtete, a věříme, že nám zachováte přízeň. Již brzy spustíme nový web Tydenikhrot.cz a také tištěný týdeník Hrot.
 

S úctou

Vadim Fojtík
šéfredaktor týdeníku Hrot

SVĚT JE VZHŮRU NOHAMA
HLAVNĚ SE Z TOHO NEZBLÁZNIT

Věštby ekonomické apokalypsy pomalu začínají přebíjet už skoro okoukanou apokalypsu epidemickou. Ne že by nás nečekal problém, ale ještě neumíráme. 
Ekonomika by razantně zpomalila i bez viru. Pro náš „autoland“ je podstatné, že za leden a únor, tedy ještě bez dopadů pandemie, padly registrace nových aut v Evropě o necelých osm procent. To je v celoročním výkonu zhruba měsíční výroba, takže když si automotiv vezme měsíc dovolenou a pak vše zase pojede, nejde o žádnou apokalypsu. 
Je samozřejmě podstatné, jestli to pak, až se otevřou autosalony, zase pojede a poptávka se ukáže jen jako na měsíc odložená. Důležité je udržet co nejvíce lidem zaměstnání. Nastává jeden z hodně vzácných okamžiků, kdy je zcela na místě zásah státu v podobě kurzarbeitu a dalších úlev podnikovému sektoru, a jak je vidět, vláda s tím konečně začíná. Pokud bude úspěšná, poptávka v druhém pololetí poroste. Ještě by to chtělo, aby někdo v Bruselu našel poslední šedou buňku mozkovou a zrušil šílenou emisní směrnici, která má stát příští rok automobilky na pokutách za prodej spalovacích motorů zhruba jejich roční průměrný zisk, a pokud nebude žádný, tak je zcela zlikviduje.
Byznys zkrátka není a nebude odsouzencem vedeným trpně na porážku, pokud nepodlehneme depresím ze špatných zpráv. Jaké by to mělo následky, jsme poznali na vlastní kůži na počátku dekády. Řečeno s klasikem tuzemské dvorní etikety Mirkem Topolánkem: Hlavně se z toho neposrat.

Pavel Páral

VĚDA V ČASECH KORONAVIROVÝCH
Počet vědeckých článků zmiňujících slovo koronavirus
 
Z grafu můžeme vyčíst několik zajímavých informací. Především to, že až do poloviny 70. let koronaviry téměř nikoho nezajímaly. Násobně víc vědeckých prací vzniklo až v roce 2004 po epidemii SARS, další „peak“ přinesl velký koronavir MERS. Opravdový průlom a vývoj funkční vakcíny však slibuje až současný „popularizátor“ oboru, SARS-CoV-2.

KORONAVIRUS PŘIPRAVIL 50 NEJBOHATŠÍCH TÉMĚŘ O PŮL BILIONU DOLARŮ


Epidemie koronaviru provázená faktickým zastavením obchodování v mnoha oblastech a drastickými propady finančních trhů se výrazně podepsala na majetku miliardářů. Padesátka nejbohatších lidí na světě letos od začátku roku podle údajů agentury Bloomberg „zchudla“ bezmála o 450 miliard dolarů.

V žebříčku jsou pouze dva miliardáři, kteří jsou zatím letos v plusu: majitel Amazonu Jeff Bezos a jeho bývalá žena MacKenzie. Důvod je prostý – zásilkový prodej právě v této době kvete, což oceňují i investoři.
Naopak nejhůře dopadla tvrdá opatření včetně zavírání obchodů na francouzského prodejce luxusního zboží Bernarda Arnaulta. Od prvního ledna se jeho majetek zmenšil o více než 47 miliard dolarů. Více než 20 miliard tratil také španělský obchodník Amancio Ortega, indický magnát v energetice Mukesh Ambani a proslulý americký investor Warren Buffett. Jan Němec
VSTŘÍCNOST VĚŘITELŮ JE VÍC NEŽ POKLES SAZEB

Lepší Banky spolu s ČNB chystají uvolnění klasifikace klientů tak, aby v případě dočasných potíží s dodržením splátkových kalendářů nebyli penalizováni, a nebyly jim kráceny úvěrové rámce. Živnostníci a firmy čelí výpadku příjmů kvůli ochranným opatřením, poruchám v dodavatelském řetězci a dalším přímým i nepřímým dopadům pandemie Covid-19. Udržení objemu úvěrů, často s podporou vládních garancí, povolení odkladů splátek a nezařazování klientů s opožděnými splátkami do registru dlužníků jsou opatření, kterými lze účinně tlumit pokles ekonomiky. Objem úvěrů v tuzemsku působícím podnikům dosáhl v lednu tohoto roku, tedy ještě před vypuknutím koronavirové epidemie v Evropě, celkem 1,129 bilionu korun, obyvatelstvu bylo ke stejnému datu rozpůjčováno 1,753 bilionu korun. V praxi jsou proto opatření tohoto typu podstatně důležitější než snižování základních sazeb, k němuž přistoupila v uplynulých dnech řada centrálních bank včetně ČNB. (více na)

Miroslav Zámečník
SPOTIFY V KLEŠTÍCH

Švédského provozovatele streamovací služby Spotify Technologies dostal koronavirus mezi mlýnské kameny showbyznysu. Muzikanti po firmě požadují ztrojnásobit platby z každého přehrání jejich díla, aby se zahojili, když nemohou koncertovat. V týdnu do 19. března však trochu překvapivě poklesla hranost nejoblíbenějších titulů. Spotify doufá, že to nezávisle na Covid-19 způsobil fakt, že v dané době nevyšel žádný hit. Daniel Deyl
MILIARDÁŘI PROTI KORONAVIRU

Nejbohatší Češi a Slováci se začali trumfovat, kolik kdo dá na pomoc v boji proti epidemii koronaviru. Jako první se ozvala skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, státu darovala zdravotnické pomůcky za 100 milionů korun. Po třech dnech se ozvaly firmy miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, které darují Česku a Slovensku ochranné pomůcky a zdravotnický materiál v hodnotě 215 milionů korun. O den později je překonala skupina Penta, která na pomoc vyčlenila víc než 400 milionů korun. David Tramba

NOVÁ FIRMA NA PRAŽSKÉ BURZE
Navzdory masivním propadům z posledních týdnů chce na pražskou burzu vstoupit nový emitent. Podle oznámení na webu Patria.cz chce akcie na trh Start, určený pro menší firmy, uvést softwarová firma eMan. Dodavatel mobilních a webových aplikací loni utržil 166 milionů korun. Zatím jej vlastní top manažeři. Prodejem akcií investorům chce získat zhruba 40 milionů korun na další rozvoj. (více na) DTR

ŽUFÁNEK BEZ GELU
Rodinná destilérka Martina Žufánka, která v minulých dnech začala vyrábět nedostatkový dezinfekční gel z vlastního lihu, má utrum. Žufánek od začátku říkal, že jde o partyzánskou akci na pomoc obyvatelům, protože nemá povolení na denaturaci, na výrobu gelu, ani certifikát ISO. Nyní si toho všimli i celníci. Celní úřad Žufánkům řekl, že jim vzhledem k situaci promíjí pokutu, ale s výrobou gelu musí okamžitě přestat. Petr Weikert

KORONAVIRUS ZPOZDÍ NOVÉ PROJEKTY, ALE STAVÍ SE DÁL
Problémy způsobené drakonickými opatřeními proti šíření koronaviru zasáhly i trh s novým bydlením. Developeři hlásí propad poptávky a reagují na něj například odložením uvedení původně plánovaných projektů na trh. Práce na těch rozestavěných nicméně zatím pokračují. „Veškeré stavební práce probíhají podle harmonogramu tak, abychom dostáli závazkům. Pokud nenastanou nějaká jiná závažná omezení, termíny dokončení budeme i za této situace plnit,“ ujišťuje výkonná ředitelka největšího developera Central Group Michaela Tomášková. Bez omezení zatím staví také pražská dvojka Finep. „Dodavatelé stejně jako celý trh denně vyhodnocují situaci. Vše záleží na dalším vývoji,“ potvrzuje mluvčí společnosti Finep David Jirušek, že zpoždění rozestavěných projektů nelze vyloučit. NEM
VÝVOJÁŘI LÉTAJÍCÍHO TAXI DOSTALI ČTVRT MILIARDY DOLARŮ
Letecká doprava bude bezesporu jednou z obětí koronaviru. Přesto právě v době vrcholící pandemie se mnichovskému start-upu Lilium podařilo sehnat 240 milionů dolarů na vývoj „létajícího taxi“. Podle vyjádření firmy by se díky novým penězům mohlo podařit dokončit elektřinou poháněný letoun s vertikálním startem a přistáním do roku 2025.
Díky doletu až 300 kilometrů, které by stroj měl zvládnou za hodinu, má být určen především pro regionální přepravu malého množství pasažérů. Největším z nových investorů je čínská společnost Tencent, která stojí za komunikační aplikací Wechat.
Ta německé firmě věří nejen navzdory epidemii Covid-19, ale i nedávnému požáru jednoho z dvou prototypů a varování expertů na leteckou dopravu, že plány Lilium odporují fyzikálním zákonům. (více na) Jan Brož

77 NADĚJÍ
Lékaři, zdravotníci, ale i četní domácí výrobci roušek mají v boji proti koronaviru nového spojence. Zastavit šíření nákazy má pomoci nejrychlejší počítač na světě OLCF-4. Stroj od IBM nacházející se v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee prověřil na osm tisíc látek, z nichž vybral 77 nadějných sloučenin. Ty se jeví jako nejvhodnější kandidáti na výrobu léčiv proti zákeřné nemoci. Vědcům by prověřování podobného množství sloučenin trvalo výrazně déle. OLCF-4 byl zprovozněn před dvěma lety. Vedle koronaviru simuluje například způsob šíření rakovinotvorných buněk,  hurikány nebo srážky vesmírných těles. (více naBRZ

MŮŽE ZA TO PŘÍRODA,
ŽÁDNÁ LABORATOŘ 

Virus SARS-CoV-2, který způsobil koronavirovou pandemii, prakticky s jistotou nevznikl v laboratoři. Tvrdí to článek (tady) amerických, britských a australských vědců, který 17. března publikoval prestižní vědecký časopis Nature Medicine. Způsob, jakým se – původně zvířecí – virus adaptoval na člověka, nese podle nich jasné znaky přirozeného výběru. Kdo je „pachatelem“, ovšem zatím nevědí. Koronavirus, který byl objeven v jednom druhu asijského netopýra, je s tím lidským shodný z 96 procent, ovšem mechanismus, kterým proniká do živočišných buněk, se od SARS-CoV-2 liší. Koronavirus luskouna ostrovního je v tomto detailu pandemickému viru velmi blízký, jenže celkově je se SARS-CoV-2 shodný jen z 92 procent. Hledání pokračuje. DRV
ASIE ZÍRÁ DO PROPASTI 

Pandemie vystavila trhy v jihovýchodní Asii riziku záplavy bankrotů kvůli vysokému zadlužení – za jedenáct let od globální finanční krize dosáhlo rekordních 32 bilionů dolarů. Obzvlášť napjatá je situace v čínském stavebnictví, jehož firmy dluží celkem 647 miliard USD; sama Evergrande, největší tamní firma v branži, dluží přes 100 miliard. (více tady)
Jednotlivé země regionu se přístupem k riziku nákazy – i jeho úspěšností – liší. Hongkong prakticky uzavřel bary a restaurace poté, co vyšlo najevo, že nejvíce nákazy ve městě roznesla během jediného večera lehkomyslně oslavující partička pěti nakažených. (více tady)
Singapurská vláda potvrzuje pověst, že je tvrdá, ale efektivní. Šestimilionovou zemi zasáhl koronavirus po Číně jako první, ale dosud v ní je pouze 450 pozitivních diagnóz a dva mrtví. (více tady)
Vedení japonské investiční firmy Softbank se rozhodlo prodat aktiva za 41 miliard dolarů, z nichž hodlá pokrýt nevýdělečné investice. Poplach okolo pandemie pomohl firmě toto rozhodnutí p(r)odat nikoli jako přiznání špatného investičního odhadu, nýbrž jako reakci na pohyby světových trhů. (více tady)
Indie bojuje s nákazou 123 let starým zákonem o epidemiích, jenž vládě umožnil například zcela zakázat provoz elektronických taxislužeb. (více tady) DAN
Historický seriál o tom, jak se svět vypořádával se španělskou chřipkou

SVĚTOVÁ RÝMIČKA. HEPČÍ!
První nakažené španělskou chřipkou zaznamenal v českých zemích závodní lékař kladenské Poldovky Ernst Guth, a to již v dubnu 1918. Chřipka ale zatím nezmutovala do smrtící podoby, a tak si z ní lidé – které daleko víc trápily hrůzy války – nic nedělali. Například Lidové noviny psaly 6. července 1918 (tady) o „jenom nepříjemné, ale nikoliv nebezpečné“ nemoci a Český deník byl o pár dní později ještě mnohem bezstarostnější. V článku „Světová rýma“ (tady, tady a tady – vždy dole na stránce) květnatě líčil, že „milenci a lyričtí básníci mají svůj světobol, Praha má svůj Světozor, Plzeň má svůj Světovar a Evropa má nyní svoji slavnou ,španělskou‘ chřipku“. Je prý ke všem spravedlivá, když nutí i „hrdiny, diplomaty, politiky“, aby „vlezli do kanafasu“ a pak se uvidí, zdali „bude vám možno klásti odpor, uložím-li vám, abyste kýchali. Hepčí!“ Václav Drchal
Copyright © 2020 Hrot, All rights reserved.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Tydenik Hrot · Seifertova 17 Praha 3 · Praha 10300 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp