Copy
Pozrite si tento e-mail vo vašom prehliadači.
Milé priateľky, milí priatelia slovenského divadla!

Prihovárame sa vám zámerne dnes, 1. 3. 2021. Práve dnešným dňom totiž vstupujeme do marca – mesiaca knihy. Vedeli ste, že marec bol za mesiac knihy vyhlásený v roku 1955?
 
Keďže Divadelný ústav je známy aj svojou publikačnou činnosťou, opýtali sme sa našich kolegov na knihy z našej produkcie. V tomto newslettri si teda môžete prečítať ich odporúčania na staršie aj novšie knihy, ktoré reflektujú tému divadla.
 
Nielen tieto, ale aj iné publikácie, ktoré sú výsledkom edičnej činnosti Divadelného ústavu, si môžete zakúpiť v našom IC Prospero na Jakubáku, ako aj v sieťach slovenských kníhkupectiev, ako sú Martinus, Artforum, Gorila či Panta Rhei.
 
Prajeme vám príjemné čítanie!
LENKA ČEPKOVÁ, dramaturgička Štúdia 12
Už od školy som mala slabosť pre dejiny slovenského divadla. Fascinovala ma naša komplikovaná cesta k profesionálnemu divadlu. Bol to nekonečný zdroj informácií, ale pre mňa – ako autorku a dramaturgičku – najmä zdroj príbehov. Nespočetného množstva príbehov, ktoré vytvárali naše divadelné osobnosti. Vďaka ich profesionálnej kariére som sa mohla dozvedieť nielen o dejinných udalostiach, v ktorých tvorili a ktoré ich ovplyvnili, ale aj o ich umeleckých životoch. Kniha Javiskové osudy od Karola Mišovica je jedinečným dielom, ktoré zachytáva umenie našich popredných herečiek – najmä Márie Prechovskej, Evy Kristínovej, Viery Strniskovej, Zdeny Gruberovej a Evy Polákovej – ale autor nezabúda ani na jej predchodkyne Hanu Meličkovú a Oľgu Borodáčovú-Országhovú či ich mladšie kolegyne. Vrelo odporúčam nechať sa zaviesť do tajov divadelného umenia našich herečiek.
Viac informácií o publikácii Javiskové osudy sa dozviete na našej webovej stránke.
LENKA DZADÍKOVÁ, správkyňa akvizícií
Možno je prekvapivé odporúčať návrat k dvadsaťročnej knihe. V roku 2000 vydal Divadelný ústav netypickú knihu – zborník viacerých príspevkov Semiš a chróm – sprievodca mladým divadlom. Dnes sa môže zdať úsmevné, že sa v ňom píše o Ballekovi, Čičvákovi, Gombárovi, Ferancovej, Lavríkovi, Kudláčovi, Hájkovej či Sprušanskom. Teraz im už musíme nájsť iný prívlastok, napríklad etablovaní. Je veľmi podnetné prečítať si príspevky o dráme, divadelnom školstve, financovaní divadla, súčasnom tanci i bábkovom divadle a v duchu zhodnotiť, kam sme sa za dve dekády posunuli. A tiež sa zamyslieť, o čom a o kom by bol sprievodca mladým divadlom pripravovaný dnes.
EVA FAČKOVÁ, PR Divadelného ústavu
Veľmi sa mi páči kniha Divadelná architektúra na Slovensku Henriety Moravčíkovej a Viery Dlháňovej. Aj keď bola vydaná pred desiatimi rokmi, má pre mňa veľmi vysokú odbornú hodnotu. Je doplnená o množstvo fotografií, pôdorysov, ako aj zaujímavých informácií týkajúcich sa architektúry divadelných budov na Slovensku.
Viac informácií o publikácii sa dozviete na našej webovej stránke.
MAREK GODOVIČ, správca Audiovizuálnych zbierok
Napriek tomu, že sa v uplynulom roku nekonal festival Nová dráma/New Drama a možno aj práve preto; kvôli zatvoreným divadlám a možno aj práve preto – odporúčam vrátiť sa k dvom zborníkom z konferencií Nová dramaturgia, nový dramaturg a zamyslieť sa nad tým, kam bude smerovať dramaturgia divadiel v postpandemickej dobe.
Viac informácií o zborníku Nová dramaturgia, nový dramaturg I. nájdete tu.
Viac informácií o zborníku Nová dramaturgia, nový dramaturg II. nájdete tu.
BARBORA GVOZDJÁKOVÁ, správkyňa Zbierky digitálnych dokumentov
Svojím konceptom ma zaujala kniha od Ľubice Krénovej venovaná uznávanému slovenskému hercovi Martinovi Hubovi. Rozprávanie o jeho dlhej a úspešnej kariére je dvojstranné. Na rovnaké udalosti sa nazerá pohľadom teatrologickým aj hereckým. Čitateľ tak získava komplexný prehľad konkrétnych míľnikov v kariére pána Hubu.
Viac informácií o publikácii Martin Huba sa dozviete na našej webovej stránke.
IVETA KONÝČKOVÁ, produkčná Štúdia 12
Mnohí mi hovoria, že severská dráma je ťažká, ale ja mám tieto „bolehlavy“ celkom rada. A pokiaľ, podobne ako ja, holdujete čiernemu humoru či občiansky angažovaným a zľahka politickým témam, tak tieto hry sú pre vás.
Viac informácií o publikácii Severská dráma sa dozviete na našej webovej stránke.
ZUZANA POLIŠČÁK ŠNIRCOVÁ, manažérka výstavníckej činnosti
Zborník GREEN DRĀMA je vyvrcholením zaujímavého projektu, ktorý podporil vznik nových drám s ekologickou témou. V dnešnej dobe sú podobné hry veľmi žiadané, nakoľko sa vyrovnávajú so životom okolo nás a s postojom k nemu a k prírode. Každá hra je úplne iná, každý autor pristupuje k téme ekológie svojsky, niekedy veľmi prekvapivo.
Viac informácií o publikácii GREEN DRĀMA sa dozviete na našej webovej stránke.
MARKO POPOVIĆ, projektový manažér Divadelného ústavu
Prichádzam z inej kultúry a inej profesie, takže len od nedávna sa pomaly ponáram do sveta slovenského divadla. Kapitálne dielo Divadelného ústavu Dejiny slovenského divadla, prvá aj druhá kniha, predstavujú správnu bránu do sveta dejín a trendov slovenského divadla. Stručný, odborný, prehľadný a vnímavý štýl autorít a odborníkov umožňuje ľahké čítanie a radosť z objavovania súvislostí, faktov a bohatstva slovenského divadelného dedičstva, rovnako pre laikov aj odborníkov.
Viac informácií o publikácii Dejiny slovenského divadla I. sa dozviete tu.
Viac informácií o publikácii Dejiny slovenského divadla II. sa dozviete tu.
ALŽBETA VAKULOVÁ, teatrologička – dokumentátorka, správkyňa zbierky inscenačných obálok
Kniha Milana Čorbu Kostýmová tvorba – prednášky ma mimoriadne ovplyvnila počas rokov môjho stredoškolského štúdia, bola pre mňa neoceniteľným impulzom, zdrojom informácií a základom pre chápanie scénickej a kostýmovej tvorby. Vraciam sa k nej opakovane a neviem si predstaviť, že by som ju nemala vždy po ruke vo svojej knižnici. Odporúčam ju každému. Pre mňa je odborne i prakticky neoceniteľná. 
BOHUSLAVA VAŇKOVÁ, dokumentátorka
Milujem princíp puzzle. V divadle aj v živote. Kniha Christophera Balmeho Úvod do divadelnej vedy obsahuje presne a jasne formulované informácie z teórie divadla, ktoré si človek potrebuje objasniť či oprášiť. Skvelá kniha plná odpovedí na otázky, ktoré vedia byť základným kameňom a zároveň chýbajúcimi dielikmi skladačky v poznaní teórie divadla.
Viac informácií o knihe Úvod do divadelnej vedy sa dozviete tu.
DOMINIKA ZAŤKOVÁ, projektová manažérka Divadelného ústavu
Mám rada Päť rozprávkových hier Ľubomíra Feldeka. Nielen pre samotné hry, ktoré sú nadčasové, vtipné a múdre, poetické i sarkastické, pre deti aj pre dospelých. Vydareným edičným titulom zbierku robí aj jej nápaditá grafická podoba s výstižnými ilustráciami Miroslava Cipára, priliehavou úvodnou štúdiou Juraja Šebestu a najmä – osobité, bezprostredne úprimné úvody pána Feldeka ku každej svojej hre. Radosť čítať. :)
Viac informácií o knihe Päť rozprávkových hier sa dozviete tu.
A my len pripomíname, že IC Prospero funguje ako výdajňa vopred objednaných kníh. Všetky potrebné informácie nájdete na našej webovej stránke.
 
www.theatre.sk
Divadelný ústav
Instagram
YouTube
E-mail
Copyright © *|2021|* *|DIVADELNÝ ÚSTAV|*, Všetky práva vyhradené.

Chcete odprezentovať Vaše divadelné podujatie v našom newslettri alebo prostredníctvom nášho webu, či Facebooku? Napíšte nám e-mail. 
divadelny.ustav.bratislava@gmail.com

Chcete zmeniť spôsob doručovania týchto e-mailov?
Môžete aktualizovať Vaše preferencie alebo odhlásiť sa z odoberania newslettra.


This email was sent to <<Email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Divadelný ústav Bratislava · Jakubovo námestie 12 · Bratislava 813 57 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp