Copy

V Buštěhradě dne 22. prosince 2021
 

Vážení přátelé,

chtěl bych Vám poděkovat za spolupráci s ČVUT UCEEB v roce 2021. Bohužel i v letošním roce jsme se kvůli protiepidemickým opatřením nemohli setkat osobně, pokusím se Vám alespoň stručně představit naši činnost.

S radostí mohu konstatovat, že se nám podařilo ve stanoveném termínu úspěšně spustit systém S.A.W.E.R., který tvoří technologické jádro české expozice na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, jejímž ústředním tématem je získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště. O  vzniku systému byl také natočen filmový dokument s názvem Budiž voda!, vystupují v něm i naši kolegové.
Po ukončení první fáze zkoušek nezůstal bez užitku ani první prototyp systému S.A.W.E.R., který jsme instalovali v areálu Rochesterova technologického institutu v Dubaji. V příštích měsících budeme spolu s experty a studenty této dubajské univerzity dále zkoumat jeho vlastnosti a možnosti. Projekt by měl nastartovat dlouhodobou spolupráci mezi ČVUT a Rochesterovým technologickým institutem v Dubaji.

Další slibnou technologií je jednotrubkový otopný systém Hydronics 4.0. Hodí se pro kancelářské budovy a tepelné výměníky pro vzduchotechniku či konvektory a umožňuje ušetřit až 20 % energie vynaložené na vytápění při zachování stejného tepelného komfortu v místnostech. Dosud jsme pro něj získali patentovou ochranu v České republice a na celém území Evropské unie i Spojených států amerických.

Pro představitele měst a obcí jsme spolu s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem připravili metodiku pro hospodaření s dešťovou vodou, kterou si mohou bezplatně stáhnout na webu www.vodavemeste.cz. Na mnohá úskalí mohou zástupci menších obcí narazit i při plánování a proměně veřejných prostranství. Tímto procesem je spolehlivě provede naše metodika, jež je k dispozici ke stažení zdarma na webu www.atraktivniobec.cz.

Naše buštěhradské sídlo se představilo v osmém ročníku soutěže Zelená střecha roku, v němž získalo čestné uznání za výzkum pro společnost Metrostav. Odborná porota ocenila naši experimentální střechu, která se skládá z 24 zkušebních ploch. Získané poznatky přispívají k energeticky úspornému ochlazování budov a jejich okolí během horkých dnů.

Plánujeme už také tradiční ČVUT UCEEB Fórum, které by mělo být součástí doprovodného programu mezinárodního odborného veletrhu Aquatherm Praha 2022.

Chtěl bych Vám poděkovat za dosavadní spolupráci i na dalších projektech, které jsme v letošním roce realizovali. Děkuji za Vaši přízeň a věřím, že i v nadcházejícím roce se s Vámi budeme podílet na rozvoji udržitelného stavebnictví.

Závěrem bych Vám chtěl za celý tým kolegů z univerzitního centra popřát mnoho pracovních úspěchů v roce 2022 a klidné prožití vánočních svátků.  

 

S pozdravem,

Ing. Robert Jára, Ph.D.
ředitel ČVUT UCEEB

 

Facebook
Website
Email
Copyright © 2021 ČVUT UCEEB, All rights reserved.

Tento email dostáváte na základě předchozí spolupráce s ČVUT UCEEB.
Nechcete dostávat tento informační email?
Zrušit odběr můžete zde.

www.uceeb.cz
marketing@uceeb.cz

Email Marketing Powered by Mailchimp