ზურა მახარაძე, ალტ-ინფოს წამყვანი: “თავიდან ამათ უნდოდათ, რუსთაველზე, აი, ქაშვეთის ეზოში უნდოდათ გეი ორგია ჩაეტარებინათ, ხო? მანდ ხომ მოხვდათ და ნუ, ჩვენ კი მერე მაგაზე ვიღაცეები, ვაჟკაცებად რომ მოაქვთ თავი, გვიწყრებოდნენ, რომ ეგრე არ შეიძლებაო, მაგრამ მერე გადაწყვიტეს, რომ სადღაც ჯანდაბაში, შემოღობილში უნდა ყოფილიყო მთაზე. შარშან იმ მთაზე ავადექით და არაფერი აღარ ჩატარდა იქაც და წელს ეს ყველაფერი გაიხიზნა ონლაინში და ხალხო, ონლაინ სივრცეში არის ეხლა დასარბევი გეი პრაიდი… ვირტუალური დარბევა არის მოსაწყობი, რა.“
თემურ ფიფია, სოლიდარობა მშვიდობისათვის: “საბედნიეროდ, ალბათ, შეიძლება, უკვე ითქვას, რომ საქართველომ გადალახა ეს მომენტი და ეს ზღვარი, ასეთი [ლგბტ] ფესტივალები უკვე საქართველოში აღარ გაიმართება…”
Tbilisi Open Air ლგბტ ფესტივალია
გიორგი ახვლედიანი, PosTV-ს წამყვანი: „ისე, თუ აკვირდებით, თბილისი პრაიდსა და მუსიკალურ ფესტივალ „თბილისი ოფენ ეარს“ შორის ზღვარი პრაქტიკულად აღარ არსებობს. უბრალოდ ოფიციალურად მუსიკალური ფესტივალია, სინამდვილეში კი, თბილისი პრაიდის ლგბტ პროპაგანდა, რომელიც დღისით, მზისით ყველასთვის ხელმისაწვდომად ვრცელდება, მათ შორის ბავშვებისთვის. აბა, სად არიან ჩვენი ფსევდო-ლიბერალი ოპოზიციონერები? გაყვირების პროპაგანდას რომ ვერ ვხედავთო გაიძახიან.“
რუსულ კანონს ლგბტქია+ ადამიანები/ორგანიზაციები აპროტესტებდნენ
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “ეს აქციებიც რო იმართება, დააკვირდით, რა ხალხი ატარებს აქციას, პიდარასტები, მიტინგებს, ვინ ატარებს, პიდარასტები, ბაია, ბაბუცა, პატარაიები, ანუ ძირითადი, ეს დამრტყმელი ძალა არის ეს გარყვნილი ხალხი, გესმით და ეს ჩათრეული ახალგაზრდობა რომელიც იქ მისულია იმიტო, რო რაღაცა გაერთოს, დრო ატაროს ბევრი შეცდენილია. ეს კაზინოებიდან, ბარებიდან მოკრებილი ხალხი, ბასიანს ჩაუვარდა მუშაობა, ე.ი ბასიანი და გალერის მთელი საკონცერტო  ისინი, გადმოინაცვლა იქითკენ, პარლამენტთან”.
არაბრძოლისუნარიან ლგბტ თემს რუსეთთან გამკლავება არ ძალუძს
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “ვიღაც პიდარასტს რომ გავხარ და ვიღაც ჯენზი რომ დარბის ქუჩაში პიდარასტების, ლიბერასტების, ტრანსგენდერების, რაღაცა გაურკვეველი გენდერების... შენ არ ტოვებ იმ შთაბეჭდილებას, რომ რუსებმა, საერთოდ, რაიმე მძიმე ჯარების ჩართვა რომ მოუნდეს, აი, პანჩურებით არ მოგერევიან პირდაპირ, ეგეთ შთაბეჭდილებას არ ტოვებ”.
შემოქმედებით სფეროში ლგბტ პროპაგანდა მიმდინარეობს
გიორგი ახვლედიანი, პოსტვ-ის წამყვანი: “თურმე როგორი ბედნიერები ვიყავით 20-30 წლის წინ, როცა კინოში პრემიერაზე მისულები მხოლოდ ჯანმრთელი ქალისა და მამაკაცის ჯანმრთელი სიყვარულის ისტორიას ვუყურებდით… იმ ბედნიერ და საღად მოაზროვნე კინომატოგრაფიის ეპოქაში არავის მოსდიოდა თავში ყველა ფილმში, ყველანაირი საჭიროების გარეშე სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენლები ჩაეტენა და ჩაეკვეხებინა. არა, გეი პერსონაჟებიც იყვნენ, როგორ არ იყვნენ, ოღონდ ძირითადად კომედიური სცენებისთვის - არასერიოზული, ცანცარა ბიჭები მენერული მიხვრა-მოხვრით და ნაზი, ქალური საუბრით, ძირითადად, ფილმში მსუბუქი ირონიის შემოსატანად იყვნენ საჭირო”.
ანტიდასავლური
ანტიდასავლური გზავნილების ნაწილი დაუკავშირდა ვენეციის კომისის დასკვნას, რომელმაც საქართველოს პარლამენტს ანტილგბტქ კანონპროექტზე მუშაობის შეჩერებისკენ მოუწოდა. ქართული ოცნება ევროსაბჭოს საკონსულტაციო ორგანოს ჰომოსექსუალობის თავსმოხვევაში ადანაშაულებდა. გასული თვეების მსგავსად, დასავლეთი კვლავ წარმოჩინდებოდა ეროვნულ იდენტობასთან, ოჯახთან და რელიგიასთან მებრძოლ ძალად, რომელსაც ლგბტქია+ ადამიანები და პედოფილები მართავენ, ხოლო მათ არ აქვთ მორალური უფლება, საქართველოს ჭკუა ასწავლონ. კონსერვატიული მოძრაობა ამკვიდრებდა აზრს, რომ დასავლეთზე მორალური და მისაღები რუსული ტირანიაა.
თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას/ერთნაირსქესიანთა ქორწინებას
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება:  „ბოლო დროს ვენეციის კომისია საქართველოსთვის მიუღებელ რეკომენდაციებს იძლევა. როცა ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვაზეა საუბარი, ვენეციის კომისია პირდაპირ გვეუბნება - არათუ ეს არ მოსწონს რა ცვლილებებსაც ვგეგმავთ, არამედ რაც არის ისიც ამოშალეთ, ანუ ერთნაირსქესიანთა ქორწინება დააკანონეთო. ოპოზიციას გარეთ თავისი პატრონების ეშინია და შიგნით ქართველი ხალხის, ეს არის მათი დამოკიდებულება და განწყობა ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვის, ოჯახურ ღირებულებათა და არასრულწლოვანთა უფლებების დაცვის კუთხით”.
ირაკლი ზარქუა, ქართული ოცნება:  „მინდა, ვენეციის კომისიის ექსპერტებს მივმართო, ეს არის საქართველო, უძველესი მართლმადიდებლური სახელმწიფო, თავისი ტრადიციებით, თავისი სტუმარმასპინძლობით, თავისი კაცისა და ქალის დაფასებითა და პატივისცემით. იქ რომ ჩაწერეთ, ისე მაინც გააკეთეთ, რომ ერთნაირსქესიანთა ქორწინებას ხელი არ შეეშალოსო, ეს მიუღებელია… ეს არის შეურაცხმყოფელი ჩვენი ერისთვის, ჩვენი ქვეყნისთვის და ეს არ გამოვა, ბიჭებო და გოგოებო.“
გიორგი ახვლედიანი, პოსტვ-ის წამყვანი: “...ტრადიციული საზოგადოება ლგბტ პროპაგანდის ძალმომრეობას და თავს მოხვევას, უპირველეს ყოვლისა, გრძნობს არა ჩვენი ადგილობრივი სქესარეული ადამიანებისაგან, არამედ უცხოელი პარტნიორებისაგან, საერთაშორისო ორგანიზაციებისაგან, გაურკვეველი წარმომავლობის უფლებადამცველებისაგან, დონორი ორგანიზაციებისგან და საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატებისაგან, რომლებიც ღიად და უკვე მუქარის ტონითაც კი ითხოვენ ჩვენგან, შევცვალოთ ყველაფერი”.
დასავლეთი ებრძვის ეროვნულ იდენტობას/ოჯახს
ბესარიონ მიქავა, იბერიულ-კავკასიური მოძრაობა: “დიდი ხნის განმავლობაში პროპაგანდით გვაბრუებდნენ, თითქოს ამერიკის შეერთებული შტატები და ევროკავშირი საქართველოს სტრატეგიული მოკავშირეები არიან, არადა, უკვე 30 წელია, მათი მხრიდან ეროვნულ ღირებულებებსა და მართლმადიდებლურ სარწმუნოებაზე სტრატეგიული შეტევები ხორციელდება! ამერიკა საქართველოს სტრატეგიული მოკავშირე და პარტნიორი რეალურად რომ ყოფილიყო, ამ ხნის განმავლობაში შეძლებდა, 3-მილიონიანი ერი აეყვავებინა, მაგრამ ჩვენი მთავარი სასიცოცხლო ფასეულობების განადგურებას შეუდგა”.
ევროპა საკუთარი ლიბერალური საემიგრაციო პოლიტიკის მსხვერპლია
ჰამლეტ ჭიპაშვილი, პოლიტოლოგი: “... ევროპის ქვეყნები ფაქტიურად დაპყრობილი აქვს ავღანეთს, ავღანეთიდან ჩასულ ხალხს, ჩრდილო, ასე ვთქვათ, აფრიკიდან, ახლო აღმოსავლეთიდან და ასე შემდეგ. ფაქტიურად, მუსულმანური გავლენის ქვეშ არის მთელი ევროპა. 10 წლის შემდეგ მოსახლეობის რაოდენობა გაუტოლდება ერთმანეთს - ქრისტიანული და მუსლიმანული… 7 მილიონი თურქი ცხოვრობს გერმანიაში.  ეს ხო ხელს წამოსაკრავი ამბავი არ არის. ამის გარდა ყოველდღე ხდება ამ მოსახლეობის განსაკუთრებით, აი ეს ჩრდილო აფრიკისა ქვეყნებიდან, შეღწევა ევროპის ქვეყნებში, ამ ლტოლვილების.“
დასავლეთი ებრძვის რელიგიას/ეკლესიას
ანტონ ბულუხია, ბაღდათისა და ვანის მიტროპოლიტი:  “ერთ-ერთი ავანგარდში ვიყავი, როდესაც ევროპისკენ მივდიოდით და ბრიუსელის ყველა იმაში ვარ ნამყოფი, უწყებაში, ასევე, ამერიკაში ყველგან და სულ ყოველთვის ამაზე გვქონდა მსჯელობა, რომ თუ თქვენ ნამდვილად ასე ხართ, ეკლესიასთან რატომ ხართ ასე მწყრალად? … მიწა მქონდა გასხვისებული, ნუ გაქირავებული ერთ მშრომელ ადამიანზე და როდესაც აძლევდნენ დაფინანსებას და გაიგეს, რომ ეს ეკლესიის მიწა იყო, არ მისცეს დაფინანსება და მე ვუთხარი: ეს რატო გააკეთეთ მეთქი? მე როგორ ვუთხრა ჩემ მრევლს რომ ევროპა კარგია, როდესაც თქვენ, რაც ქვია ეკლესიურს, ყველაფერს ებრძვით, მეთქი, რა და მაშინაც ვერ ვგებულობდი, სიმართლე გითხრათ და მერე, იმიტომ ნელ-ნელა მივხვდი, რომ ესენი სიტყვით სხვა არიან და საქმით სხვა არიან”.
ევროპის ლგბტქია+ მაღალჩინოსნებს არ აქვთ მორალური უფლება, ჭკუა გვასწავლონ
გია კორკოტაშვილი, ობიექტივის წამყვანი:  „ევროპა რასაც გვთავაზობს, ის ვროწი [ მიხაილ როთი] რომ ჩამოვიდა... გერმანიიდან რომ ჩამობრძანდა, რა... ჯერ მაგან თავის თავს მოუაროს, გათხოვილი ბიჭი რომ არის, რა და მერე გააკეთოს, რაც უნდა. მე მაგან ჭკუა როგორ უნდა დამარიგოს ეხლა, აი,  უკვე საწყენია ჩემთვის რა... მე თავს ვერ დავარიგებინებ ვიღაცა ელგებეტეს, ერთსქესიანთა ქორწილით დაქორწინებულ ადამიანს, რომელიც ჭკუას მარიგებს მე აქა, რა.“
ოჯახური ძალადობისთვის ბრალდებულები დასავლეთის პატიმრები არიან
ნიკოლოზ მჟავანაძე, წამყვანი:  “ერთხელ, სხვათა შორის, ადვოკატთა ასოციაციაში ვიყავი… შევედი და ჩემი განცვიფრება გამოიწვია იმან, რომ ამ ლექციებს ატარებდა ბაბუცა პატარაია. წარმოგიდგენიათ თქვენ? და მერე, რომ ვიკითხე ეს როგორ ხორციელდებოდა და ეს ქალი ვინ შემოუშვა აქ? ესო ევროკავშირის ეგიდით ხორციელდებაო. აი, ევროკავშირი ვის აძლევს ფულს, ბაია პატარაიებს, ამ ზონდერ ფემინისტებს და მათი მეშვეობით არის დღეს, რომ 80% პატიმრებისა არის ოჯახურ ძალადობაზე მათ მიერ ნამუშევარი, ასეთი ზონდერ-ფემინისტური საქმიანობის გამო”.
დასავლეთს ჰომოსექსუალები/პედოფილები მართავენ
დათა გვასალია, პოსტვ-ის ჟურნალისტი: ‘’ყველაზე გეი მეგობრული ამერიკის ისტორიაში, ასე შეიძლება ვუწოდოთ ბაიდენისა და ჰარისის ადმინისტრაციას… შეერთებული შტატების ახლანდელი ადმინისტრაცია ამერიკელების და გასაოცრადაც რეკორდსმენისა ლგბტ პირების თანამდებობაზე დანიშვნის კუთხით… 2023 წლის 2 აპრილის მდგომარეობით შეერთებულ შტატებში არის 1175 ღიად ლგბტ არჩეული თანამდებობის პირი… ეს კი ავტომატურად ნიშნავს, რომ დემოკრატები სახელმწიფოს სხვადასხვა, იქნება ეს შტატისა თუ ფედერალური დონეზე, მაქსიმალურად უწყობენ ხელს ფერადი კანონების მიღებას, რაც სრულ აბსურდამდე მივიდა..’’
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი:  “ის არის პედოფილი, ეს [ჯო] ბაიდენი, ეს შვილი კიდევ ჩართულია რაღაცა არალეგალურ ვაჭრობებში. ეს მაკრონი ვინც არის, კარგად ვიცით, ესეც პედოფილი. ესე იგი, მთელ მსოფლიოს განაგებს პედოფილების კასტა. ის კაცებთან არის დაგეშილი ეს მაკრონი, ჩადის იქ აფრიკულ ქვეყნებში, საფრანგეთის კოლონიებში  და არ ვიცი... იმიტომაც არის ელგებეტე, ბოდიში და, პროპაგანდა მიდის. პედოფილები მართავენ მსოფლიოს... შეხედეთ, ვინები არიან ლიდერები, პიდარასტები არიან.“
რუსეთი დასავლეთის საპირწონედ
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “ამ დემოკრატიაში გვაქვს სურათი, სადაც ვიღაც ზანგმა შეიძლება გაუხვრიტოს თავი ვიღაცა ადამიანს, თავისი ოჯახი ზემოდან დააკლას, გაძარცვოს, ვიღაცეები გააუპატიუროს, ნუ რაღაც ვირთხები დარბიან მეტროში, რაღაცა იმეებზე ძვრება ამ დემოკრატიულ კედლებზე, მიგრანტები აღარ იცი რამდენი ხანი კარგი იქნება, რამდენი ხანი ცუდად ოღონდ დემოკრატია გაქვს გაიგე და იქით ტირანიაა, სადღაც, აი, პუტინის ტირანია, სადაც მეტროში კარგი მეტროა, სიწყნარეა, არავინ ვიღაცას არ კლავს, მშვიდად ხარ, მიდიხარ სამსახურში, მოდიხარ სუფთაა ქუჩებია, დაცული ხარ… ფეხებზე მკიდია ტირანი თუ ზის ზემოთ, თუ მე დიდად არ მეხება... ფეხებზე მკიდია არჩევნები და ამას ვირჩევ. ეგრე, რომ აყენებდეს ადამიანის საკითხს, ამას რამე მორალურად იმდენად მიუღებელი პოზიცია აქვს?... ეს უფრო ჯანსაღი არ არის?!“
მონიტორინგის მეთოდოლოგია ხელმისაწვდომია “არა ფობიას!” ვებ-გვერდზე: http://www.notophobia.ge
ბიულეტენი მომზადდა მედიის განვითარების ფონდის მიერ, პროგრამის “ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს გაეროს ასოციაციის მიერ, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით. ბიულეტენში მოცემული შეხედულებები და მოსაზრებები ეკუთვნის პუბლიკაციის ავტორებს და არ უნდა აღიქმებოდეს ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს და საქართველოს გაეროს ასოციაციის პოზიციად.
გენდერის თემატიკის კვლევა კვლევა, პროექტის  “მათი სახე - მათი უფლებები - ეთიკური მედია კავკასიაში” ფარგლებში,  მედიის განვითარების ფონდის  და  ქალები საერთო მომავლისთვის – საქართველოს” თანამშრომლობით  ხორციელდება.