არნო ხიდირბეგიშვილი, ასავალ-დასავალის ავტორი: “ბრძნული პოლიტიკის წყალობით, ბიძინა ივანიშვილმა გლობალური აღრეულობის ჟამს კიდევ ერთი საშვილიშვილო საქმის მოგვარება შეძლო: რუსეთის მოქალაქეთა გამოყენებით, რომლებიც სპეცოპერაციის დაწყების შემდეგ ბათუმში გადავიდნენ საცხოვრებლად, გახსნეს ბიზნესი და იყიდეს უძრავი ქონება (რაც საქართველოს ეკონომიკაზე დადებითად აისახა და ინფლაცია შეაჩერა), აჭარა, რომელიც კინაღამ თურქეთის პროვინციად იქცა, ისევ ქართული გახდა… ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკამ დაიცვა აჭარა ფიზიკური და სულიერი ექსპანსიისგან და განა ეს საკმარისი არაა?!“
რუსეთთან სამხედრო დაპირისპირება=თურქეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციას
ირაკლი მარტინენკო, კონსერვატული მოძრაობა: “რუსეთთან ხვალ რომ ჩვენ ომი გქონდეს, თურქეთი თვითონ შემოვა საქართველოში… საქართველოში რეალური პრეტენზია გავლენების აქ რუსეთს და თურქეთს და თურქეთი საქართველოზე გავლენას თუ მოიპოვებს, იმხელა ძალა ხდება მაგითი, რო ჩვეულებრივი საშიში ძალა ხდება რუსეთისთვის, ეხლაც დიდი ძალაა…
ზურა მახარაძე, ალტ-ინფოს წამყვანი: რომ დაინახოს თურქეთმა, რო საქართველოს დიდ ნაწილს რუსები იკავებენ, მინიმუმ აჭარაში შევლენ”.
თურქეთის სპეცსამსახურებს საქართველოს პარლამენტში საკუთარი აგენტურა ჰყავს
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: “გადაჯიშებული და სავარაუდოდ, თურქეთის სპეცსამსახურებზე მიყიდული ტარიელ ნაკაიძის მიერ შეშინებულმა და დაცვედანებულმა მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა საპარლამენტო კომიტეტის სხდომაზე განაცხადა, ამ ფაქტს შევისწავლით და რეაგირება უმკაცრესი იქნებაო! ანუ წალკის საჯარო სკოლის დირექტორი, კლასის დამრიგებელი და, რაც ყველაზე მთავარია, მოძღვარი, რომელიც გაკვეთილზე შევიდა და ბავშვებს რელიგიაზე ესაუბრა, შესაძლოა, უმკაცრესად დაისაჯონ!”
თუ რუსი ტურისტების საქართველოში შემოსვლა მიუღებელია, თურქეთის მოქალაქეებიც მიუღებელია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “კვლავაც ისმის ამ შინაგან საქმეთა მინისტრის მიმართ, ასევე, უშიშროების მინისტრის მიმართ, რომ, აი, რას აკეთებთ ამ რუსი ტურისტების მიმართ, რომ რუს ტურისტს მოყვება რუსული არმია, შეაჩერეთ ეს რუსი ტურისტები. ესე იგი, მთელი აჭარა წაიღო თურქებმა რა, ესე იგი, დავით აღმაშენებლის გამზირზე რომ გაივლი, ვერ მიხვდები, ეს რა არის, საერთოდ სად ვართ”?
არმენოფობიური გზავნილები სომხეთთან სტრატეგიული პარტნიორობის ხელშეკრულების გაფორმებას მოჰყვა. აღნიშნული პროვოკაციად და რუსეთთან ომში ჩაბმის მცდელობად იყო წარმოჩენილი, რასაც, ამავე აქტორების მტკიცებით, ირაკლი ღარიბაშვილის პრემიერ-მინისტრის პოსტიდან გადაყენება მოჰყვა. სომხურ იდენტობაზე ხაზგასმა ნიდერლანდების ელჩის, მელინე არაკელიანისა და რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციაზე დაკავებული, ლაზარე გრიგორიადისის დისკრედიტაციის მიზნით ხდებოდა.
სომხეთთან სტრატეგიული პარტნიორობა საფრთხეს უქმნის საქართველოს
მიხეილ ცაგარელი, ასტროლოგი: “სომხეთთან სტრატეგიულ ხელშეკრულებაზე ხელი არ უნდა მოეწერათ! ეს იყო ძალიან დიდი შეცდომა. ღმერთმა ქნას, ვცდებოდე. ჯერ ერთი, სომხეთი ამას არ იმსახურებს, რადგან არ  ცნობს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას და გაეროს ტრიბუნიდანაც კი არ უჭერს მხარს ლტოლვილების აფხაზეთში დაბრუნებას, თან კონფროტაციაში შევდივართ აზერბაიჯანთან და თურქეთთან”.
არნო ხიდირბეგიშვილი, ასავალ-დასავალის ავტორი: „პაშინიანი ცდილობს, მიინიჭოს მაქსიმლური ლეგიტიმურობა, რის გამოც... აიძულებს პრემიერ ღარიბაშვილს, ხელი მოაწეროს საქართველო-სომხეთის სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმებას… აღნიშნული პროვოკაცია ირაკლი ღარიბაშვილს პრემერის სავარძლის დათმობად დაუჯდა… ბიძინა ივანიშვილი... უკვე მე-12 წელია, აცილებს საქართველოს რუსეთთან სამხედრო კონფლიქტს, ხოლო ცბიერმა პაშინიანმა, პრაქტიკულად დაარღვია ჯერ კიდევ 2002 წელს მიღებული კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულება… ამ პროვოკაციაში საქართველოს ჩათრევასც აპირებს, აქაოდა, ევროატლანტიკური ინტეგრაციის კუთხით სომხეთი ამიერიდან საქართველოს სტრატეგიული მოკავშირე არისო!..
პაშინიანმა აღნიშნულ შეთანხმებას ხელი მოაწერა ლენინგრადის ბლოკადის გარღვევის საიუბილეო მე-80 წლისთავის წინ, როცა პარალელურად ერევანში შებილწეს ლენინგრადის ბლოკადაში მოყოლილი ბავშვების მონუმენტი. მანამდე კი 2024 წლის 9 იანვარს სომეხი ვანდალის თბილისელმა თანამოაზრემ შერყვნა წმინდა მატრონა მოსკოველის ხატი სამების ტაძარში”.
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “მე ეხლა არ ვიცი, მე ყველა ეთნოსს პატივს მცემ, არაკელიანი სომეხი არ არის? აგერ ეხლა არ ვიცი, ამ გრიგორიანმა გადაიკეთა გვარი გრიგორიადისი [ლაზარე], ეხლა აგერ ვკითხულობ, მელინე არაკელიანი არის ნიდერლანდების ელჩი საქართველოში, გესმით?... ესე იგი, ეს არაკელიანი, მე არ ვიცი, ვერ გავიგე, დაშრა ეს სომხეთი და ყველგან გაიქცა თუ რა ხდება?! ე.ი არაკელიანი გვეუბნება, სომხეთის თუ ნიდერლანდების ელჩი, სომეხი ეროვნების ნიდერლანდების ელჩი, რომ ისაო, რა ჰქვიაო, მიდი, მიაწექითო, რა და ეს არის ჩვენი დახმარება“.
რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციული განცხადებები კათოლიკური ეკლესიის საწინააღმდეგო და ანტისემიტურ გზავნილებს აერთიანებდა. ეს უკანასკნელი “ებრაულ მაფიას” ამერიკის საგარეო პოლიტიკაზე კონტროლში ადანაშაულებდა, “სეზონი TV” კი კათოლიკურ ეკლესიას კვლავ ლგბტქია+ ადამიანების მიმღებლობის გამო კიცხავდა.
ამერიკის საგარეო პოლიტიკას “ებრაული მაფია” აკონტროლებს
იაკობ ლეჟავა, საქართველო და მსოფლიოს ჟურნალისტი: “...საინტერესოა მისი [ჯონ მირშაიმერის] დასკვნა პროფესორ სტივენ უოლტთან ერთად გაკეთებული, დაახლოებით, 20 წლის წინათ: „ამერიკის საგარეო პოლიტიკას პროისრაელური ლობი, ანუ ებრაული მაფია აკონტროლებს ტოტალურად“, რასაც, თქვენ წარმოიდგინეთ, ჭეშმარიტი სიმართლე უწოდა 82 წლის ყოფილმა პრეზიდენტმა ჯიმი კარტერმა, – ალბათ, ასაკით გათამამებულმა".
კათოლიკური ეკლესიის ლგბტზაცია ხდება
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “აი, ეს არის კათოლიკური ეკლესია და ხედავთ აქ, ეს ტრანსგენდერები, გეები როგორ გამოდიან, როგორ ჩვენებებს აწყობენ მოდის”.
ჰომოფობიური ნარატივები განსაკუთრებით გამწვავდა მას შემდეგ, რაც “ქართულმა ოცნებამ” ლგბტ პროპაგანდის კანონით აკრძალვა დაანონსა. მმართველ გუნდთან აფილირებული “ხალხის ძალა” ამ გადაწყვეტილებას იწონებდა, “ალტ-ინფო/კონსერვატიული მოძრაობა” კი კანონის მისაღებად ძალადობას ამართლებდა. “ქართული ოცნება” აფიქსირებდა ჰომოფობიურ განწყობებს ერთნაირსქესიანთა ქორწინების თემაზეც. გარდა ამისა, ჰომოფობიური გზავნილების დიდი ნაწილი ტრანსგედერ ადამიანებს მიემართებოდა და მათ ფსიქიკური დარღვევების მქონე, სუიციდური მიდრეკილებების ადამიანებად წარმოაჩენდა. მას შემდეგ, რაც “ლელოს” ლიდერის, მამუკა ხაზარაძის შვილის საპროდიუსერო კომპანიის ფილმმა, "გზაჯვარედინზე", ბერლინის კინოფესტივალზე ლგბტ ფილმებისთვის განკუთვნილი ჯილდო მიიღო, ჰომოფობიური ნარატივები ოპოზიციონერ პოლიტიკოსს დაუკავშირდა. “კონსერვატიული მოძრაობის” მტკიცებით, აფხაზებს ლგბტ იდეოლოგიის საქართველოს რუსეთი უნდა ერჩივნოთ.
ლგბტ პროპაგანდა კანონით უნდა აიკრძალოს/ამისთვის ძალადობაც გამართლებულია
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: “როდესაც ლგბტ პროპაგანდა დიდ მასშტაბებს იძენს, სწორედ ამიტომ, სწორ დროს მივიღეთ გადაწყვეტილება, ვიმუშაოთ კანონპროექტზე… ამ პროპაგანდამ შეიძინა ისეთი მასშტაბი, რომელსაც სჭირდება პრევენცია დღეს… ამ გამწვავებულ პრობლემას უფრო ხისტი პოზიციით უნდა დავუპირისპირდეთ და ეს პოზიცია ნიშნავს იმას, რომ ჩვენ ვიმუშაოთ კანონმდებლობაზე.’’
ზურაბ ქადაგიძე, ხალხის ძალა: “ზუსტ დროს და საჭირო მომენტში მიღებული გადაწყვეტილებაა ლგბტ პროპაგანდის ალაგმვა, რადგან წალეკა ქვეყანა გაუკუღმართებული ცხოვრების წესის დანერგვის მცდელობამ. აუცილებელია, რომ აღნიშნული კანონი სასწრაფოდ იქნას მიღებული. არც ერთი ნაბიჯი უკან ამ საშვილიშვილო საქმეში!’’
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “თუ ეს კანონი დავდეთ და მივაღებინეთ ხელისუფლებას, ეს იქნება ძალიან დიდი გამარჯვება ჩვენი სახელმწიფოსთვის, ჩვენი ერისთვის... ჩვენ თუ დავინახავთ, რომ ლიბერალური ფლანგი ცდილობს საპროტესტო ფორმით, სხვადასხვა პოლიტიკური სვლებით ამ კანონპროექტის ჩაშლას და არმიღებას, ჩვენი ფლანგი, ეროვნულ-კონსერვატიული ძალები, უნდა გამოვიდეთ და მათ შორის, ფიზიკურად უნდა ვაიძულოთ, როგორც ხელისუფლება, ასევე, ცხადია, ლიბერალური ფლანგი, რომ ეს კანონპროექტი უპრობლემოდ იყოს მიღებული და დამტკიცებული.“
ერთნაირსქესიანთა ქორწინება მიუღებელია
დავით მათიკაშვილი, ქართული ოცნება: “ჩვენ კონსტიტუციაში მკაცრად ჩავწერეთ: ოჯახი არის ქალის და მამაკაცის კავშირი. დამთავრდა. აი, ეს არის ამოსავალი წერტილი ამ ყველაფრის”.
ტრანსგენდერები სუიციდისკენ არიან მიდრეკილნი
გიორგი ახვლედიანი, პოსტვ-ის წამყვანი: “როგორც გაირკვა, ყოველ ასი ათას ადამიანზე წელიწადში ტრანსგენდერები რვაჯერ უფრო ხშირად ცდილობენ თავის მოკვლას, ვიდრე ჯანმრთელი ადამიანები. ოთხჯერ უფრო ხშირად კი სიცოცხლეს სუიციდით ასრულებენ… ნაოპერაციები ტრანსების 81% გაუსაძლის ტკივილებს განიცდის სულ მცირე ხუთი წლის განმავლობაში. ზოგიერთისთვის კი ეს ტკივილები არასდროს სრულდება… ასე რომ, თუ გადაწყვეტთ თავი დაისახიჩროთ, გაითვალისწინეთ, რომ იტანჯებით და იხდით სიცოცხლის ბოლომდე.“
ლგბტ თემატიკაზე ფილმების დაფინანსება მიუღებელია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: ”მამუკა [ხაზარაძე], შენ არა გრცხვენია? ტყუილა არ აგიფეთქდა ის მანქანა, მალე შენც აფეთქდები... არა გრცხვენია? არჩევნებზე გახვალ ეხლა და რას ეტყვი ამომრჩეველს, რომ მე ვაფინანსებ და ჩემი შვილი და მთელი ოჯახი ჩართულია ამ სოდომისტური ფილმების შექმნაშიო?! შე არაკაცო, შენა!“