ჰომოსექსუალობა ავადმყოფობაა
გია კერესელიძე, ომის ვეტერანი: “ეხლა თაბაგარისნაირებმა შეიძლება კაცებიც მიიყვანონ სახლში და თხოვდებიან და გათხოვილებიც არიან თვითონ, მარა ეს ხო არ ნიშნავს, რო ნორმალურმა ადამიანებმა ეს ნორმათ უნდა ჩავთვალოთ, ეს არი ავადმყოფობა, ძალიან კარგად იცის ყველამ ეს ნორმიდან გადახრა და დიდი ნაწილი ამათი დაავადებულია…”
ლგბტქია+ ადამიანების მიმართ ძალადობა გამართლებულია
ტრისტან წითელაშვილი, სამხედრო ექსპერტი: „ყველა, ვისაც კი მონაწილეობა გვაქვს მიღებული საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ბრძოლებში, ყველანი ვდგავართ სახელმწიფოს გვერდით და არა პიდარასტების გვერდით… თუ საჭიროება მოითხოვს, კიდევაც გამოვალთ და კიდევაც ორგანიზებულად მაგათ გავაქრობთ, როგორც მტვერს. აი დაუბერავს სულს და გაქრებიან. ასე გაქრებიან ესენი ჭკუით, იყვნენ ეს პიდარასტები.“
მმართველი გუნდი, პრორუსულ და ულტრამემარჯვენე აქტორებთან ერთად, დასავლეთს ეროვნული იდენტობის წინააღმდეგ ბრძოლასა და ქვეყნის დესტაბილიზაციის მიზნით ჰომოსექსუალობის თავსმოხვევაში ადანაშაულებდა. მკვიდრდებოდა აზრი, რომ ამავე მოტივით დასავლეთი ეწინააღმდეგება “ფსევდოლიბერალური ღირებულებების აკრძალვის” კანონპროექტსა და უცხოური გავლენის გამჭვირვალობას, რომელსაც სწორედ დასავლეთის მიერ ინდოქტრინირებული ახალგაზრდები აპროტესტებენ. გვხვდებოდა ახალი გზავნილი, რომ ეროვნული იდენტობის დაკარგვის საფრთხის წინაშე მყოფი ევროპის ხსნა ტრადიციულ საქართველოს შეუძლია. გარყვნილი დასავლეთის საპირწონედ კვლავ რუსეთი იყო შემოთავაზებული.
დასავლეთი თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას/ლგბტ პროპაგანდას დესტაბილიზაციისთვის იყენებს
კახა კალაძე, ქართული ოცნება: “სამარცხვინო რეზოლუციით ევროპარლამენტარები მოგვიწოდებენ, უკან გავიწვიოთ კანონი, რომელიც ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვას ითვალისწინებს ანუ, უფრო მარტივად რომ ვთქვათ, პირდაპირ გვითხრეს, საქართველოში ფართე ასპარეზი უნდა დავუთმოთ არატრადიციული სექსუალური ორიენტაციის პროპაგანდას, მის გავრცელებას და პოპულარიზაციას, რაც პირდაპირ საფრთხეს უქმნის ჩვენ მომავალ თაობებს.“
გია ვოლსკი, ქართული ოცნება: “ერთადერთი თემაა, რაშიც ვერ ვეთანხმებით ჩვენ ევროპელ პარტნიორებს, რომ ლგბტ პროპაგანდა არ არი საქართველოსთვის მისაღები… ეს არის ერის თვითმყოფადობის თემა, რომელიც პირდაპირ უკავშირდება ეროვნული უსაფრთხოების და ეროვნული სტაბილურობის საკითხებს… კანონი ყველასთვის ერთი უნდა იყოს, მარა როცა მოძალებაა და ამ მიმართულებით ცდილობენ, რომ განავითარონ რაღაც პროცესები, ეს იმას ნიშნავს, რომ ეს კიდევ ერთი დესტაბილიზაციის მექანიზმად გამოიყენება, ამიტო არი ეს თემა მოტანილი, ამ თემაში ვერ ვთანხმდებით ამ ლიბერალურ დამოკიდებულებაზე…”
საქართველოს საპატრიარქო: “ევროპარლამენტის რეზოლუციაში ჩანაწერი, რომ ქართული სახელმწიფოს მიერ დაუშვებელია მოზარდებში ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვის კანონის მიღება, წარმოადგენს ქვეყნის უმეტესი მოსახლეობისათვის აღიარებული ფასეულობების წინააღმდეგ ზეწოლას.”
დასავლეთს არ სურს/არ აწყობს ანტიეროვნული საქმიანობისთვის გაღებული დაფინანსების გამჭვირვალობა
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “ევროპა მაგალითად გრანტებს რომ აგზავნის, იმაში იხარჯება, რომ ლგბტ მდგომარეობები ჩაითვალოს ნორმალურად… ევროპას არ უნდა გამჭირვალობა, იმიტომ რომ ობიექტურად პრობლემაა. ევროპამ რომ აჩვენოს თავისი სახე, მართალი, რის პროპაგანდაშიც რიცხავს გრანტებს: ანტიმორალური, ანტიქრისტიანული, ანტიეროვნული, პროელგებეტეური, პროგიჟურად ლიბერალური საემიგრაციო პოლიტიკის მომხრე, რაღაცა მულტიკულტურული და ამ გაგებით სუიციდური ნებისმიერი ერისთვის, ევროპამ რომ ეხლა ეგ აჩვენოს, მაგაში გამჭირვალე რომ გახდეს, რომ გრანტებს ვრიცხავ მაგაში, ხო, მორჩა ევროპის გავლენა.“
ბესო ბარბაქაძე, საქართველო და მსოფლიოს ჟურნალისტი: "კანონი რომ რუსული არ არის, იცის აბოსოლუტურად ყველამ, მაგრამ იმ ყველამ ისიც იცის, რომ ამ კანონის მიღების შემდეგ დასავლეთს ასე მყარად მორგებული მზრუნველი პარტნიორის ნიღაბი ჩამოეხსნება და მის რეალურ სახეს დავინახავთ; დავინახავთ, რომ „თბილისი პრაიდის“ მამამთავრები დაფინანსებას დასავლეთიდან იღებენ, რომ ყოველი 17 მაისის დადგომის წინ მათ ევროპული ქვეყნები თუ ორგანიზაციები 2-3 მილიონ დოლარს ურიცხავენ, რომ ლგბტ პროპაგანდისთვის ფულს არ ზოგავენ და ცდილობენ, ეს ყველაფერი არა მხოლოდ სკოლებში, არამედ ბაღებშიც კი შეიტანონ".
თამარ ჩიბურდანიძე, ხალხის ძალა: “მაპატიეთ და, სულში აფურთხებენ ქართველ ხალხს. ნახეთ რას ეუბნებიან – რამდენ თანხასაც გვინდა, იმდენს შემოვიტანთ ქვეყანაში, რაშიც გვინდა იმაში დავხარჯავთ, იდეოლოგიით დაგიხოცავთ შვილებს, წაგიბილწავთ ეკლესიებს და ამაზე არ გაბედოთ კითხვების დასმა. თითს გვიქნევენ უცხოეთიდან, ჩვენ შეგვიძლია გაგანადგუროთ. თქვენ კი, არ გაბედოთ რამის მოთხოვნა და მოკვდით სიცრუეში”.
უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის კანონს დასავლეთის მიერ ინდოქტრინირებული თაობა აპროტესტებს
ტრისტან წითელაშვილი, სამხედრო ექსპერტი: „ჩვენ კარგად გვახსოვს თუ როგორ შემოიყვანა ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა ორი ათასი პედაგოგი საქართველოში. ეს იყო მიხეილ სააკაშვილის პრეზიდენტობის დროს და ესენი იყვნენ სუყველა „ცეერუს“ აგენტები და გადაანაწილეს სკოლებში, უმაღლეს სასწავლებლებში და მივიღეთ შედეგი - ასეთი ბავშვების. აი, ეს ბავშვები არის სწორედ იმ სპეცსამსახურების მიერ მომზადებული და იმ სპეცსამსახურების მიერ დატრენინგებულები... ამაშია დახარჯული ის თანხები, ამაში ჩადეს ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა ეს თანხები, რო წაებილწათ და გაერყვნათ ჩვენი ახალგაზრდა შვილიშვილები, პატარები.“