რუსეთის დასუსტება რეგიონში თურქეთს გააძლიერებს
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: „თუ ჩვენ არ გვინდა არც კეთილდღეობა, არც აფხაზეთი, არც სამაჩაბლო გვინდა, არაფერი არ გვინდა, მაშინ თქვით ბოლობოლო, რომ ჩვენ უნდა გავხდეთ თურქეთის რაღაცა გარკვეული პროვინცია. ისედაც ხო შეგვიყვანა...სააკაშვილის ძალისხმევით თურქეთის იმაში ვართ შეყვანილი, ეს ჩვენი აეროპორტები… თურქეთის გავლენის ქვეშ არი…თურქეთი თვლის თავის ტერიტორიად ამას. ტყვილა არ ხდება, მეგობრებო, ეს თურქული სერიალები, თურქული გავლენა აჭარაზე… დღეს აი იმითი რაც ხდება, ყველაზე კმაყოფილი არი, რა თქმა უნდა, ჩვენი მეზობელი თურქეთი იმიტო, რო რუსეთის აქ დაკნინებით ყველაზე მეტად ის საზრდოობს …”
ქართველი ქალის ქორწინება თურქ კაცზე მიუღებელია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “ყოველწლიურად ქართველი ქალების 700 ქორწინება არი თურქ მამაკაცზე. მე ეხლა გამოვრიცხავ იმას, რომ 750 ქალი გაგიჟდა საქართველოში… მე არცერთი ეთნიკური ჯგუფის წინააღმდეგი არა ვარ, მაგრამ მე ეხლა პირადად მიმაჩნია, რომ როდესაც ქართველი ქალი გქვია, შენ უნდა სამშობლოს გაუზარდო ქართველი. კი გამონაკლისი არის სიყვარული, მაგრამ ასეთი მაჩვენებლებით რო ხდება უცხოელებზე გათხოვება, მე პირადად მიმაჩნია ეს ქვეყნის ღალატად… მაინტერესებს ეხლა შენ თუ უცხო ქვეყნის მოქალაქეები გაამრავლე, რანაირად არი ეს ქართველობა მითხარით.’’
ანტიაზერბაიჯანული გზავნილების მთავარი თემა კვლავ ორი ქვეყნის საზღვარზე მდებარე დავით-გარეჯის ისტორიული სამონასტრო კომპლექსის ტერიტორია იყო. “სეზონი ტვ-ის” მტკიცებით, მისი დაბრუნება მხოლოდ რუსეთის ჩარევითაა შესაძლებელი. იგივე ავტორი საქართველოში მცხოვრებ ეთნიკურ აზერბიაჯანელებს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის უპატივცემულობის გამო კიცხავდა.
აზერბაიჯანის მიერ მითვისებული ტერიტორიების დაბრუნება მხოლოდ რუსეთს შეუძლია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “რაც არ უნდა რუკები მოიტანო, სულ რო ყველაფერი დადო, მაინც არ დაგიბრუნებს აზერბაიჯანი, თუკი აქ რუსეთი არ ჩაერია, რუსეთის საკითხი არის მიბმული როგორც სოხუმ-ცხინვალზე, ასევე, გარეჯზე, ასევე ყველაფერზე… ატყდნენ ეხლა ესენი სამგლე გოჭებივით, რო ვოლსკი შეხვდა და რკინიგზის საკითხი როგორ განიხილაო..’’
საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური აზერბაიჯანელები პატივს არ სცემენ საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “ქვემო ქართლში ცხოვრობს უამრავი ეთნიკურად აზერბაიჯანელი, მე ვერ გავიგე მათგან, რომ გარეჯი საქართველოაო, ეხლა. ერთ ერთი რაღაცა, და ეს არის სამწუხარო, იმიტო რო საქართველოს მოქალაქეები არიან ისინი, და თუ საქართველოს მოქალაქეები არიან, უნდა სცენ პატივი საქართველოს".
რასისტული გზავნილი ერთ შემთხვევაში გვხვდებოდა და საქართველოში მცხოვრებ ფერადკანიან ადამიანებს წარმოაჩენდა კრიმინალებად, რომლებიც ქართველ ქალებს შეურაცხყოფენ, მათ საპირწონედ კი ეთნიკურ რუსებს გვთავაზობდა.
ეთნიკური რუსები ფერადკანიანი მოქალაქეების საპირწონედ
ეკა ნასყიდაშვილი, საქართველო და მსოფლიოს ჟურნალისტი: “რამდენიმე წლის წინ გოგოს აეკიდნენ შავკანიანი ხალხი, ბანგლადეშელები, სავარაუდოდ, ვაჟა-ფშაველაზე და ბიჭებმა დაიცვეს ეს გოგო და ჯერ დააპატიმრეს იქვე ეს ბიჭები და მერე 10 000 ლარიანი ჯარიმა შეუფარდეს ამ ბიჭებს…მე საერთოდ არ მახსენდება, რამდენი ფაქტი მოხდა ისეთი, რო რუსებს თავს დაესხნენ და აქ ვინმე დასჯილიყო… ხელისუფლებამაც სავარაუდოდ უნდა იცოდეს ეს ძალიან კარგად, იმიტო რო თვითონაც კარგად იციან ვისზე აქვთ მიქირავებული ბარები, რესტორნები და ესეთი ადგილები სადაც დილას კაფეა და საღამოს საზიზღარი ორგანიზაციები, ძალიან კარგად იციან ეს ამბავი და ისიც იციან, რო აქ ჩამოსულ ფერადკანიანებს, არაბები იქნებიან ესენი, თუ ვინც არ უნდა იყვნენ, ჩვენი ქართველი ქალები რისთვის სჭირდებათ, ამისთვის რუსებს ჩვენი ქართველი ქალები არ ჭირდებათ.’’
რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციული განცხადებები ჰომოფობიურ კონტექსტში გვხვდებოდა და სხვადასხვა კონფესიას ლგბტქია+ ადამიანების მხარდაჭერის გამო ცოდვის შემწყნარებლობაში ადანაშაულებდა.
სხვადასხვა კონფესიების ლგბტზაცია ხდება
გიორგი ახვლედიანი, პოსტვ-ის წამყვანი: „როგორც ხედავთ, ცოდვის მიმართ შემწყნარებლობა არა მხოლოდ ევანგელისტურ და ლუთერანულ ეკლესიებს მოედო სარეველასავით, ნელ-ნელა თანდათანობით გარყვნილების სენი კათოლიკურ სამყაროსაც იპყრობს. ჯერ რომის პაპის განცხადება ერთნაირსქესიანი წყვილების დალოცვასთან დაკავშირებით, შემდეგ კი ლესბოსური შობის სცენა იტალიის ერთ-ერთ კათოლიკურ ეკლესიაში. გარყვნილების პროპაგანდა ისეთი სისწრაფით მრავლდება, ეჭვი მაქვს, დიდი დრო არ დაგვჭირდება მორიგი ელგებეტე შიზოფრენიის სანახავად ვატიკანიდან”.
ჰომოფობიური გზავნილების მთავარი თემა “ქართული ოცნების” მიერ დაანონსებული ლგბტ პროპაგანდის ამკრძალავი კანონპროექტი იყო. მმართველი გუნდი ჰომოფობიურ ნარატივებს ავრცელებდა და ლგბტ პროპაგანდისგან მომდინარე “საფრთხეებზე” აკეთებდა აქცენტს. ალტ-ინფო კონსერვატიული მოძრაობა “ქართული ოცნების” ინიციატივას იწონებდა და კანონის მისაღებად ძალადობრივი გარანტიების შექმნას ჰპირდებოდა. პროსახელისუფლებო “პოსტვ-ის” მტკიცებით, ლგბტქია+ ადამიანები ყველა სფეროში დომინაციის მოპოვებას და უმრავლესობაზე დიქტატის დამყარებას ცდილობენ. ჰომოფობიური გზავნილები დაუკავშირდა მუსიკალურ კონკურსს, ევროვიზიასაც, რადგან მასში ლგბტქია+ ადამიანებიც მონაწილეობენ.
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: “ლგბტ პროპაგანდის წინააღმდეგ მიმართულ კანონს რუსული კი არა, სულ რომ საბჭოთა ეძახონ, ჩვენ ამას ბოლომდე მივიყვანთ, იქიდან გამომდინარე, რომ ეს არის თანამედროვეობის უდიდესი გამოწვევა… როდესაც ოფიციალურ სტრუქტურებშიც კი შეაღწია თემამ, რომ უნდა აიკრძალოს საუბარი დედაზე და მამაზე და მხოლოდ მშობელი უნდა ვახსენოთ, ამას ჩვენ ამას უნდა დავუპირისპირდეთ და ჩვენს მეგობრებს, თუკი მათთანაც არის ეს სერიოზული პრობლემები, ვუთხრათ, რომ ეს არ არის სწორი მიდგომა, ეს არის მიუღებელი ქართული საზოგადოებისთვის…”
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: „პიდარასტობა რომ იკრძალებოდეს, პიდარასტიის პროპაგანდა რომ იკრძალებოდეს მაგითი და ბოლოში ეწეროს ავტორი, ვლადიმერ პუტინი, მივიღებთ მაგ კანონს, ოღონდ პიდარასტიის პროპაგანდა აიკრძალოს, არ არი პრობლემა, ხალხო, რა მნიშვნელობა აქ”.
ალუდა ღუდუშაური, ქართული ოცნება: “ყველანი მოვალენი ვართ, წინ აღვუდგეთ იმას, რაც არის ცუდი, რაც ჩვენი შვილებისთვის და მომავლისთვის ცუდია… საქართველოში აბსოლუტური უმრავლესობა ჯანსაღად და ნათლად ხედავს, რომ ლგბტ პროპაგანდა ცუდია…სიმართლე ჩვენს მხარესაა და ამჯერად დავიცავთ ჩვენს სიმართლეს. ჩვენი კონსტიტუციით გარანტირებული, საყოველთაოდ აღიარებული ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვით ხდება ყველაფერი, მაგრამ არ ვაპირებთ, რომ იმ აღვირახსნილ კამპანიას, რომლის წინაშეც ჩვენ დავდექით, თვალი გავუსწოროთ“.
ლგბტ პროპაგანდის ამკრძალავი კანონის მისაღებად ძალადობა გამართლებულია
ირაკლი მორგოშია, კონსერვატიული მოძრაობა: "თუ ეს იქნება სწორედ ისეთი კანონი, რომელიც მოიცავს პროპაგანდის აღმოფხვრას ძირშივე, ჩვენ კონსერვატიული მოძრაობა/ალტ ინფო ყველაფერს ვიზამთ, რომ ეს კანონი დავიცვათ ძალისმიერადაც კი".
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “როგორც კი ეს კანონი იქნება რეალური შინაარსის, იმავე მომენტში ჩვენ არათუ მხარს დაუჭერთ, საჭიროების შემთხვევაში, დასავლური ძალების წინააღმდეგ, ჩვენ ფიზიკურადაც დავიცავთ რეალური კანონის მიღების იდეას.“
ზურაბ მახარაძე, ალტ-ინფოს წამყვანი: “რავი, აი, მაგ ქუჩას ჩვენ მივხედავთ, მეტი შეთავაზება რა გავაკეთოთ. ყველა ქულა ჩაიწერეთ თქვენ, აი, ჩვენ დაგიწერთ მაგ ქულებს საარჩევნო წელს და ქუჩაში ვიღაცამ თუ გადაწყვიტა, რომ მოლოტოვის კოქტეილებით გააჩეროს, ჩვენ დავდგებით, რომ ვერ გაბედონ მოლოტოვის კოქტეილი”.
ოპოზიცია დუმს ლგბტ პროპაგანდის ამკრძალავ კანონზე/მხარს უჭერს ლგბტ პროპაგანდას
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: "ბოლო ორი კვირის განმავლობაში, მას შემდეგ, რაც ეს ინიციატივა გამოვთქვით და პარტიებს მოვუწოდეთ, რომ საკუთარი პოზიცია დაეფიქსირებინათ, ვნახეთ, რომ უკეთეს შემთხვევაში გაექცნენ პასუხს, უარეს შემთხვევაში კი დადგნენ ზუსტად პროპაგანდის მხარეს. საბოლოოდ, ამ შემთხვევაში პასუხიდან გაქცევაც ნიშნავს პროპაგანდის მხარეს დადგომას. დაიმახსოვრეთ ჩემი სიტყვები, რამდენიმე დღეში დაინახავთ სინქრონში ალაპარაკებულ, კოორდინირებულ კამპანიას, რომელსაც ერთი დირიჟორი ეყოლება. რაც შეეხება შინაარსს, იხილავს ყველა მას შემდეგ, რაც ეს ინიციატივა დარეგისტრირდება. საჭიროებებთან დაკავშირებით იმიტომაც ვერ ლაპარაკობენ, რომ ფაქტია, ამის საწინააღმდეგო არგუმენტი არ აქვთ".
ერთნაირსქესიანთა ქორწინება მიუღებელია
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: “მიუღებელია არატრადიციული ცხოვრების წესიდან გამომდინარე ქორწინების დაშვება. ჩვენ ამიტომ 2017 წელს წინასწარვე გავიმყარეთ პოზიციები და საქართველოს კონსტიტუციაში ჩავწერეთ, რომ ქორწინება არის ოჯახის შექმნის მიზნით ქალის და მამაკაცის კავშირი. ეს საკითხი არ გადაიხედება”.