View this email in your browser
იანვრის თვეში შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა:
• ქსენოფობიური ნარატივების გასავრცელებლად “სეზონი TV-მ” ფრანგი ფერმერების პროტესტის თემა გამოიყენა. მისი მტკიცებით, ქართველ ფერმერებს გაცილებით მძიმედ აქვთ საქმე, რადგან უცხოურმა პროდუქციამ ადგილობრივი ბაზარი სრულად დაიკავა. კვლავ გვხვდებოდა ძველი გზავნილები, რომლებიც ეთნიკურ უმცირესობებს დემოგრაფიულ საფრთხედ განიხილავდა და საქართველოდან მათ გაძევებას ითხოვდა. გასული თვეების მსგავსად, მკვიდრდებოდა აზრი, რომ თუ რუსეთი ოკუპანტია, საქართველოს ყველა მეზობელი ოკუპანტია.
• თურქოფობიური ნარატივები დაუკავშირდა განათლების მინისტრის კონსულტანტის, გია მურღულიას განცხადებას, რომელმაც სკოლაში ჰაგიოგრაფიული ნაწარმოებების “შესატყვისი მოცულობითა და შესაბამისი მეთოდოლოგიით” სწავლების ინიციატივა გააჟღერა. ეს მოსაზრება თურქეთის არგაღიზიანების პოლიტიკის ნაწილად და მეზობელი ქვეყნის დირექტივად იყო წარმოჩენილი. ამავე აქტორების მტკიცებით, თურქეთი თავს გვახვევს აჭარის ავტონომიას, ხოლო რეგიონი რუსეთმა დაგვიბრუნა. ანტიაზერბაიჯანული გზავნილი მეზობელ ქვეყანას საქართველოსთვის ტურისტული ნაკადის გადაკეტვასა და ეკონომიკური ზიანის მიყენებაში ადანაშაულებდა.
• რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციული ნარატივების გააქტიურება სამების საკათედრო ტაძარში სტალინის ხატისთვის საღებავის შესხმას მოჰყვა. “ალტ-ინფო” მსგავსი ფაქტების აღკვეთის ერთ-ერთ საშუალებად ლინჩის წესით გასამართლებას სახავდა, ხოლო ამ სისასტიკეს ისლამურ რელიგიასთან აკავშირებდა. ანტიკათოლიკური და ევანგელისტურ ბაპტისტური ეკლესიის საწინააღმდეგო გზავნილების უმრავლესობა ჰომოფობიურ კონტექსტში გვხვდებოდა და მათ ლგბტქია+ ადამიანების მხარდაჭერის გამო კიცხავდა. გვხვდებოდა მტკიცება, რომ კათოლიკური ეკლესია აღიარებს ადამიანის ცხოველთან ქორწინებას.
• “ალტ-ინფო/კონსერვატიული მოძრაობა” ლგბტ აქტივიზმს სტალინის ხაზისთვის საღებავის შესხმასთან აიგივებდა და ორივე მათგანის დასჯას ექსტრემისტული განცხადებებით ითხოვდა. ჰომოფობიური ნარატივები მიუღებლად წარმოაჩენდა საპარლამენტო არჩევნების პარტიულ სიებში ლგბტქია+ ადამიანების ყოფნას. პოსტვ-ის მტკიცებით კი, ჰომოსექსუალები თავად ლახავენ ადამიანის უფლებებს, კერძოდ, ტრანსგენდერები ლესბოსელებს სექსუალურ პარტნიორობას აიძულებენ.
• სტალინის ხატის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს მოჰყვა ანტიდასავლური გზავნილების რამდენიმე მიმართულებით გააქტიურებაც. ერთი მხრივ, მკვიდრდებოდა აზრი, რომ დასავლეთი ებრძვის მართლმადიდებელ ეკლესიას და ამისთვის ადგილობრივ აგენტურას აფინანსებს, მეორე მხრივ, ხატისთვის საღებავის შესხმა მანიპულაციურად იყო შედარებული ევროკავშირის დროშის დაწვასთან, ხოლო დასავლეთი გამოხატვის თავისუფლებისადმი ორმაგ მიდგომაში იყო დადანაშაულებული. საფრანგეთის პრემიერმინისტრის პოსტზე ღიად გეი პოლიტიკოსის დანიშვნის შემდეგ დომინირებდა მტკიცება, რომ დასავლეთი თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას.
• სექსისტური სიძულვილის ენის სამიზნე აქტივისტი ქალები, მეცო-სოპრანო, ანიტა რაჭველიშვილი და მომღერალი, ირმა სოხაძე გახდნენ.
ქსენოფობიური გზავნილების ერთი ნაწილი დაუკავშირდა ფრანგი ფერმერების პროტესტს, რომელიც შემოსავლების შემცირებასა და ბიუროკრატიასთან ერთად, სოფლის მეურნეობის პროდუქციის იმპორტის ზრდასაც შეეხებოდა. სეზონი TV-ის წამყვანის მტკიცებით, საქართველოში გაცილებით მძიმე ვითარებაა, რადგან იმპორტირებულმა საქონელმა ადგილობრივი ბაზრიდან ქართული პროდუქცია სრულად განდევნა. კვლავ გვხვდებოდა ძველი გზავნილები, რომლებიც ეთნიკურ უმცირესობებს საფრთხის კონტექსტში განიხილავდა და ამკვიდრებდა აზრს, რომ თუ რუსეთი ოკუპანტია, საქართველოს ყველა მეზობელი ოკუპანტია.