View this email in your browser
დეკემბრის თვეში შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა:
• ქსენოფობიური გზავნილები უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს საქართველოსთვის საფრთხის კონტექსტში განიხილავდა, ქართველი ქალის ქორწინებას უცხოელ კაცზე კი ეროვნულ ტრაგედიად წარმოაჩენდა. გასული თვეების მსგავსად, ეთნიკური უმცირესობები შრომით ბაზარზე ქართველების კონკურენტებად განიხილებოდნენ. კვლავ გვხვდებოდა ძველი გზავნილი, რომ თურქეთისა და აზერბაიჯანის ექსპანსიონისტური მიზნებისგან საქართველოს დაცვა მხოლოდ რუსეთს შეუძლია.
• თურქოფობიურ გზავნილებს შორის ფიგურირებდა “ასავალ-დასავალის” ჟურნალისტის მტკიცება, რომ ყოფილმა ხელისუფლებამ ისტორიული წარსული გააყალბა და ხრესილის ომის მემორიალიდან თურქეთის მტრობის მტკიცებულება წაშალა.
• არმენოფობიური კომენტარი ერთ შემთხვევაში გვხვდებოდა და სომხურ იდენტობაზე ხაზგასმით კონკრეტული ოპოზიციური პარტიის წევრების დისკრედიტაციას ცდილობდა.
• რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციული განცხადებები ანტიკათოლიკურ და ისლამოფობიურ გზავნილებს აერთიანებდა. ეს უკანასკნელი საქართველოს პარლამენტში მუსლიმი თემის ინტერესების ლობირებას მიუღებლად მიიჩნევდა, ჰომოსექსუალობას კი მუსლიმური სამყაროსთვის დამახასიათებელ უწმინდურებად წარმოაჩენდა. ანტიკათოლიკური გზავნილები რომის პაპს ჰომოსექსუალი ადამიანების მხარდაჭერის გამო კიცხავდა.
• ჰომოფობიურ ნარატივებს შორის გვხვდებოდა სასულიერო პირებისა და “ალტ-ინფო/კონსერვატიული მოძრაობის” ექსტრემისტული განცხადებები, რომლებიც ლგბტქია+ ადამიანებზე ძალადობას ამართლებდნენ, ჰომოსექსუალობის წინააღმდეგ რუსეთში მიღებულ კანონს კი კვლავ სანიმუშოდ სახავდნენ. იგივე აქტორები ჰომოფობიას, ინცესტსა და პედოფილიას ერთ სიბრტყეზე განიხილავდნენ და ერთმანეთთან მანიპულაციურად აკავშირებდნენ, შემოქმედებით სფეროს კი ლგბტ პროპაგანდის გავრცელებას ედავებოდნენ. ერთ შემთხვევაში ლგბტ იდეოლოგიათან იყო დაკავშირებული პრაღაში, კარლის უნივერსისტეტში მომხდარი სროლაც
• ქართული ოცნების წევრი დასავლეთს ტრადიციულ იდენტობასთან ბრძოლასა და ყალბი ღირებულებების თავსმოხვევაში ადანაშაულებდა. მსგავსი ნარატივების კიდევ უფრო გააქტიურება საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას მოჰყვა. მკვიდრდებოდა აზრი, რომ სტატუსი მხოლოდ ლგბტქია+ ადამიანებმა იზეიმეს, რადგან ევროკავშირი სწორედ მათ უფლებრივ და ფინანსურ მდგომარეობას გააუმჯობესებს, ტრადიციულ იდენტობასთან ბრძოლას კი გააძლიერებს. ევროდირექტივად და გამოხატვის თავისუფლებისადმი ორმაგ მიდგომად ფასდებოდა ევროკავშირის დროშის დაწვისთვის ადამიანის დაკავება
• სექსისტური სიძულვილის ენის სამიზნეები ქალი პოლიტიკოსები, უფლებადამცველები, ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის დედა, გიული ალასანია და მომღერალი ქალები გახდნენ.
ქსენოფობიური განცხადებების ნაწილი ეთნიკურ უმცირესობებს საფრთხედ განიხილავდა, ამავე მიზეზით ქართველი ქალის უცხოელთან ქორწინებას, მისგან შვილების გაჩენას მიუღებლად წარმოაჩენდა. კვლავ მეორდებოდა  გზავნილი, რომ უცხო ქვეყნის მოქალაქეები შრომით ბაზარზე ქართველებს კონკურენციას უწევენ.
ქართველი ქალის ქორწინება უცხოელთან/შვილების გაჩენა მიუღებელია
თეოდორე გიგნაძე, დეკანოზი: “გათხოვდა ქართველი ქალი ირანში და იმის ნაშიერმა, შვილიშვილმა, მოაოხრა საქართველო. თან თვითონ ზრდიდა. ხო იცით, ბებიებს შვილიშვილი როგორ უყვართ?! აი, ესე საყვარელი და ქართულად ბწყინვალედ საუბრობდა შაჰ აბასი. პირველი ენა ქართული იყო, რითაც მან საუბარი დაიწყო. აი, ეს არის ტრაგედია ჩვენი ქართველი ერისა, გნებავთ, ქართველი ქალის”.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეები ქართველებს სამუშაო ადგილებს ეცილებიან
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი:  “ისედაც ირანელებით და ათასი გადამთიელებით არის დახუნძლული ჩვენი ქვეყანა. ეს ყველაფერი ჩვენს შრომის ბაზარსაც ურტყამს. ახალი სამუშაო ადგილები იქნებაო და დასაქმდება აფრიკიდან ჩამოსული ხალხი”.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეები დემოგრაფიული ექსპანსიის საფრთხეა
დიტო ჩუბინიძე, სეზონი TV-ის თანაწამყვანი: “არაბებმა ქართველები ცემეს და ერთი ამბავი იყო. ვიღაც ბიჭი გულიანად, აი, განწირული ხმით ყვიროდა… ძარღვებში სისხლი გამეყინა, რო ეს ბიჭი, ქართველი ბიჭი, ყვიროდა ხმამაღლა, რო აი, ესე გვიშვებიანო… ხალხო გამოდით და ხმა ამოიღეთო… მე დავინახე ამაში განწირული საქართველოს კივილი და ყვირილი, როგორც, აი, ედვარდ მუნკის კივილი არსებობს ხო, აი, ეს ყვირილი დავინახე და გამოფხიზლდით, ქართველებო, თორე ჩვენ გაგვაგდებენ ამ ქვეყნიდან”.
დიტო ჩუბინიძე, სეზონი TV-ის თანაწამყვანი: “შარშანდელი მონაცემებით, საქართველოში ორსული ქალების მხოლოდ 30% იყო ქართველი, დანარჩენი იყო არაქართველი... გაგვაგდებენ ჩვენ აქედან... როგორც აფხაზეთიდან გამოგვაგდეს, აი, ასე გაგვაგდებენ თბილისიდან და დანარჩენი საქართველოდან”.
სეზონი TV-ის წამყვანები ყოფილ ხელისუფლებას თურქეთისა და ამერიკის დაკვეთით ისტორიის გაყალბებაში და ხრესილის ომის მემორიალიდან სიტყვა “თურქის” წაშლაში ადანაშაულებდნენ. მეზობელი ქვეყნის მოქალაქეები კვლავ საფრთხედ, მათთან ქორწინება კი მიუღებლად იყო წარმოჩენილი. თურქული ექსპანსიის შემაკავებელ ძალად რეგიონში ისევ რუსეთი სახელდებოდა.
ყოფილმა ხელისუფლებამ თურქეთის ისტორიული მტრობის მტკიცებულება წაშალა
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: “ისიც საინტერესოა, რამდენი გადაუხადეს ნაძირალა [მიხეილ] სააკაშვილსა და მის ადგილობრივ ხელისბიჭებს თავიანთმა ევროპელმა, თურქმა თუ ამერიკელმა პატრონებმა საქართველოს ისტორის გაყალბებაში, როცა ნაცრეჟიმის ზეობის ჟამს ხრესილის ველზე დადგმული წარწერა გადაფხიკეს და ტექსტიდან “თურქის” ხსენება სამარცხვინოდ გააქრეს”.