დიმიტრი ხუნდაძე, ხალხის ძალა: “თქვენ ხედავთ აბსოლუტურად შეუსაბამო ქმედებებს, როდესაც პრაიდის წარმომადგენელი ლოცვითაა დაკავებული, მაგრამ დიდხანს ვერ ძლებს და გადადის პატრიარქის ლანძღვაზე. ეს ქმედება, რა თქმა უნდა, მოჩვენებითი, სანახაობრივი პერფორმანსის შინაარსით დატვირთული და ძირითადად რევოლუციის განვითარების მოტივით არის წარმოდგენილი“.
ზურა მახარაძე, ალტ-ინფოს წამყვანი: “ამ [ კანონის საწინააღმდეგო] აქციებს რო ჭკვიანი ხალხი მართავს, რაში ეტყობა, იცი… ყველა რო სანთლით დადგა, ლეზბიანკა რო დააყენეს და ქრისტე აღდგა მკვდრეთით რო ამღერეს… გასაგებია ეხლა, რო ვიღაც თბილისი პრაიდი რო უცებ გარელიგიურდა, ეგ ქრინჯია და გადამლაშება… ნინო ლომჯარია რო გახდა მართმადიდებელი, ეგ, რა თქმა უნდა, ანეკდოტია…მარა…ეგ სინამდვილეში არი იმისი მარკერი, რომ ვინც ამას აორგანიზებს, ის ნელ-ნელა ანეიტრალებს როგორი ზემოქმედების წერტილებს, იცი, რო ხო ამბობ, რო თბილისი პრაიდთან ერთად დგახარ, პიდარასტების გვერდზე დგახართ, რანაირი ქრისტიანები ხართ, იმათ აღდგომაზე აგერ ვერ დავანთეთ სანთელი? ეგეთ რაღაცებზე მუშაობენ მიზანმიმართულად…”
ლგბტ პროპაგანდის წინააღმდეგ ძალადობრივი ქმედებები გამართლებულია
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “გეი-პრაიდის [აკრძალვა], ისევე, როგორც ბავშვებს რომ პედოფილიას და რაღაც გენდერულ სიგიჟეებს ასწავლიან, იმდენად ღირებულია ჩვენთვის, რომ მაგისთვის ჩხუბი კი არა, შეიძლება, იარაღი ავიღოთ. ღიად ვიძახი და მაგას ღიად ვამბობ. მე რომ ხვალ დარწმუნებული ვიყო, რომ აქ ჩვეულებრივად პედოფილიურ გარემოს მომიწყობენ, როგორც გერმანიაში, მე იარაღს ავიღებ. მე თუ ჩავთვლი, რომ პოლიტიკური საშუალებებით ვერ მივაღწევ იმას, რომ ბავშვები, ჩემი ბავშვი დავიცვა, მე უკიდურეს ზომაზე წავალ”.
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: „უხეშად რომ ვთქვათ, აი, მაგალითად, გეი პრაიდის ჩატარება უნდა აღკვეთოთ და იქ პირობითად ვამბობ, იქ ვიღაცა გაილახა და „მე მგონი, თავისი თავი ცემეს“ მაგის ლაპარაკი თუ გიწევს, დარხეული გაქვს, რა.“
ლგბტ პროპაგანდა კანონით უნდა აიკრძალოს/კრიმინალიზებული უნდა იყოს
თამთა მეგრელიშვილი, ხალხის ძალა: “გამჭვირვალობის კანონი და ლგბტ პროპაგანდის შესახებ კანონპროექტი არის ღირსების აქტი, რომელსაც ბოლომდე დაიცავს სახელისუფლებო გუნდი და თითოეული ქართველი, ვისთვისაც მნიშვნელოვანია ჩვენი კულტურა, იდენტობა და ტრადიცია”.
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “ასეთ რაღაცეებს ქართველ ბავშვებს რომ უბედავენ, რომ ჩვეულებრივად ბიჭებს აცმევენ გოგოების ტანსაცმელს, ენაც კი ვერ მიბრუნდება, ისეთ რაღაცებზე გვიწევს საუბარი. ეს ყველაფერი არის ამ ხელისუფლების გაკეთებული, აბა, ვინ გააკეთა? ჩვენ რომ ვიყოთ ხელისუფლებაში, ვინმე ასეთ რაღაცას გაბედავს?... სიტყვითაც ვინც იტყვის, ციხიდან ვერ გამოვა, ციხეში დაამთავრებს სიცოცხლეს”.
“აგენტების კანონს” ლგბტქია+ ადამიანები აპროტესტებენ/კანონის მხარდამჭერებს აბულინგებენ
ვლადიმერ სალავიოვი, რუსი პროპაგანდისტი: „ეს[აგენტების კანონის საწინააღმდეგო აქციის მონაწილეები] იგივე ხალხია, რომლებიც მხარს უჭერენ გეი პარადებს?... ანუ ესეც უღმერთო პიდარასტების შეკრებაა”?
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “მინდა, ეხლა სურათი ვანახოთ, ვინ დაესხა თავს [ელისო ბოლქვაძეს], ეს გახლავთ პოლიტიკოს ანა დოლიძის და, ჯინო დოლიძე და მისი ცოლი, თამუნა ჯინჭარაძე. ეს ლესბოსელი წყვილი დაესხა თავს ელისო ბოლქვაძეს და ეუბნებოდნენ, მონაო, ეს ლესბოსელები. ე.ი ამ ლეზბოსელებმა უნდა გადაწყვიტოს, საქართველოში რა უნდა იყოს, პიდარასტების და ლეზბოსელების გადასაწყვეტია ამ ქვეყანაში პოლიტიკური მომავალი საქართველოსი?! წადით, შვილო და კოცნეთ და პროშნეთ ერთმანეთი, სარი გითხრიათ ერთ ადგილას…”
მარშალპრესი, რედაქცია: „დეპუტატ ელისო ბოლქვაძეს აეროპორტში ქართველი ლესოსელები დაესივნენ და მოღალატე უწოდეს, რადგან მან ხმა მისცა კანონს უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ”.
ლგბტქია+ ადამიანები ხელს უშლიან რუსეთთან ურთიერთობის დალაგებას
დავით ზირაქიშვილი, კონსტიტუციის მეხუთე მუხლის დაცვის ლიგა: “აგენტები არიან ესენი, რომლებიც უცხო ქვეყნის სპეც. სამსახურების დავალებას ასრულებენ... თბება ურთიერთობები რუსეთთან და როდესაც ეს ლგბტ თემი ამის წინააღმდეგ გამოდის, ხელისუფლებამ უფრო მეტი ზომები უნდა მიიღოს და უნდა აღიკვეთოს”.
“ევროვიზია” ლგბტქია+ ადამიანების კონკურსია
გიორგი ახვლედიანი, წამყვანი: “ალბათ, დროა, ყველანი ერთად ჩამოვყალიბდეთ, გვჭირდება კი ჩვენ საერთოდ ისეთი მუსიკალური კონკურსი [ევროვიზია], რომელშიც ჯანმრთელი, ნიჭიერი და ლამაზი არავის სჭირდება?! სამაგიეროდ, იმარჯვებს პოლიტიკური ინტერესი, ტრანსგენდერიზმი და რაც მთავარია სატანიზმი”.
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: „თანამედროვე გაუკუღმართებულმა მსოფლიომ მშვენიერ ნუცას, რომელიც ღვთივბოძებული ნიჭითა და მონაცემებით მსოფლიო კლასის მომღერალია, ვიღაც აყროლებული მამათმავალი, ქალის კაბაში გამოწყობილი ნემო ამჯობინა...“
ანტიდასავლური გზავნილების მთავარი თემა ევროპელი პოლიტიკოსების მიერ “უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის” კანონის საწინააღმდეგო აქციაზე სიტყვით გამოსვლა გახდა. ამ მხრივ, განსაკუთრებული დისკრედიტაციის სამიზნე ბუნდესტაგის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, მიხაილ როთი იყო, რომელმაც თბილისში გამართულ პრესკონფერენციაზე მართლმადიდებელ ეკლესიასა და მმართველ გუნდს შორის კავშირი ახსენა. “ქართული ოცნებისა” და მასთან დაკავშირებული პრორუსული ძალების განცხადებებით, ევროპელ ლგბტქია+ მაღალჩინოსნებს მორალური უფლება არ აქვთ, საქართველოს ჭკუა ასწავლონ. დასავლეთი კვლავ წარმოჩინდებოდა ტრადიციულ იდენტობასა და ეკლესიასთან მებრძოლ ძალად, რომელიც თავს გვახვევს მიუღებელ ღირებულებებს, მის საპირწონედ კი რუსეთი იყო შემოთავაზებული.
ევროპის ლგბტქია+ მაღალჩინოსნებს არ აქვთ მორალური უფლება, ჭკუა გვასწავლონ
ბექა ოდიშარია, ქართული ოცნება: “...საკუთარი ადამიანური მორალისთვის, რომ ვერ მიუხედია ზოგ-ზოგიერთს და ვთხოვდი, საელჩოებს გადაუთარგმნონ და მათ, რომელთაც მე პირადად ვიცნობ, ჯერ თავისი საკუთარი მორალი გაასწორონ და ააწყონ სიმები და მერე ქართველი ხალხის მოძღვრაზე გადმოვიდნენ, იმ ხალხის მოძღვრაზე, რომლებიც გაჩდნენ, მათი მოძღვრების, მათი ერების დაბადებამდე, ვფიქრობ მინიმუმ სამი ათასი წლით ადრე.“
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: “სტუმარს და მით უფრო, გარყვნილ მამათმავალს, არა აქვს მორალური უფლება, მასპინძელ ქვეყანაში ასე თავხედურად მოიქცეს! აღარაფერს ვამბობთ იმის შესახებ, რომ [მიხაილ] როთისნაირ გათხოვილ და ამორალურ ნაკაცარს საერთოდ არა აქვს მართლმადიდებლობასა და რელიგიაზე ლაპარაკის უფლება”!