Zobacz newsletter 300Sekund w wersji online.
   Poniedziałek, 15.11.2021   
ZŁOTY POWINIEN SIĘ WZMACNIAĆ. A SŁABNIE
W ciągu poprzedniego tygodnia nasza waluta straciła około 2 proc. wobec dolara, 1,2 proc. względem szwajcarskiego franka i 1 proc. do euro.

Niby niewiele, ale każdy, kto wie, jak funkcjonuje rynek walutowy przyzna, że to nie są małe zmiany. W pary walut często inwestuje się z wykorzystaniem tzw. dźwigni, dzięki czemu angażując stosunkowo niewiele kapitału można dużo ugrać lub stracić. Nawet jednoprocentowa zmiana kursu może oznaczać wielokrotnie większe straty lub zyski.

Ostatnie osłabienie złotego na bieżąco relacjonujemy w 300Gospodarce. Bo jest ono dość nieoczywiste.

Złoty „ma papiery” na to, żeby się umacniać. Wysoka inflacja i inne dane z gospodarki – jak te o wzroście PKB w III kwartale o 5,1 proc. – dają powody, by oczekiwać, że Rada Polityki Pieniężnej będzie jeszcze podnosiła stopy procentowe. W końcu prezes NBP Adam Glapiński po ostatniej podwyżce zapowiedział, że RPP będzie się danym bacznie przyglądać i na ich podstawie podejmować decyzje. A nie mamy przecież podstaw, by wątpić w słowa prezesa banku centralnego, prawda?

Wzrost stóp, a nawet jego sama zapowiedź, powinna wzmacniać walutę, bo aktywa, z których zysk zależy od oprocentowania – np. długoterminowe obligacje – stają się dzięki podwyżkom stóp bardziej atrakcyjne. To powinno przyciągać kapitał, w tym zagraniczny.

Ale w przypadku złotego to nie działa. Mimo dwóch podwyżek zaaplikowanych nam przez RPP, które już przełożyły się na zmiany rentowności obligacji, złoty pozostaje słaby. I to jest problem.

Po pierwsze, walka z inflacją, na jaką w końcu zdecydował się bank centralny, będzie trudniejsza. Bo tzw. kanał kursowy nie działa – skoro złoty się osłabia, to towary z importu będą nadal drożeć. W tym surowce, które wypchnęły nam inflację na poziomy nie notowane od 20 lat.

Po drugie, osłabianie się waluty w momencie zaostrzania polityki pieniężnej może nie najlepiej świadczyć o wiarygodności naszych władz monetarnych. Zupełnie, jakby rynek nie dowierzał, że RPP i NBP są wystarczająco zdeterminowane, by inflację dławić.
5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI DZIŚ
Nie odejście od węgla, a stopniowe wycofywanie – to jedna z konkluzji zakończonego w weekend szczytu klimatycznego COP26. Takiego złagodzenia zapisów porozumienia zażądały Indie, których gospodarka stoi na węglu. Szczyt, który przez ostatnie dwa tygodnie odbywał się w Glasgow, dość mocno akcentował rolę paliw kopalnych w degradacji klimatu. Nowy pakt przyjęty został przez wszystkie delegacje biorące udział w obradach. Ale to nie oznacza, że wszyscy są z niego zadowoleni. Więcej przeczytacie o tym tutaj.
Europa walczy z czwartą falą Covid-19. Od dzisiaj Austria wprowadza lockdown dla niezaszczepionych. Holandia już od sobotniego wieczoru wprowadziła częściowy lockdown, który polega na skróceniu pracy sklepów i restauracji. Na Słowacji, która ma jeden z najniższych wskaźników wyszczepienia w Europie, obowiązują już regulacje, które dają pracodawcom prawo do sprawdzania, czy ich pracownicy są zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu. W tym tygodniu w Niemczech przedstawiciele rządu federalnego i przywódcy 16 landów mają spotkać się, by omówić kolejne kroki w walce z pandemią. Według gazety Spiegel Niemcy przygotowują się do mobilizacji 12 tys. żołnierzy, którzy w okresie świątecznym mieliby wesprzeć służbę zdrowia.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że porozmawia z Aleksandrem Łukaszenką o dostawach gazu do Unii Europejskiej po tym, jak prezydent Białorusi zagroził przerwą w dostawach w obliczu kolejnych sankcji, które UE ma nałożyć na Białoruś. Tymczasem rosyjska agencja RIA Novosti już w piątek informowała o zmniejszeniu przepływu gazu gazociągiem jamalskim. Pisaliśmy o tym tutaj.
Polska uczestniczy we wszystkich wspólnych przetargach w sprawie leków przeciw Covid-19, które ma kupować Unia Europejska. Obecnie rząd zakontraktował m. in. lek Molnupiravir, który będzie dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.
Poprzedni tydzień był najgorszy dla kursu akcji Tesli od 20 miesięcy. Inwestorzy bardzo źle znieśli informacje o wyprzedaży udziałów przez Elona Muska. Właściciel spółki pozbył się papierów w trzech transakcjach za w sumie 6,9 mld dolarów. W ciągu tygodnia akcje Tesli spadły o 15,4 proc. (CNBC.com, CNN.com)
OBOK TEGO NIE MOŻNA PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE
To będzie news dnia: dziś GUS opublikuje ostateczne dane o inflacji w październiku. Według wstępnego odczytu wyniosła ona aż 6,8 proc. Nie jest wykluczone, że finalne dane pokażą jeszcze wyższą inflację. I będzie to kolejny mocny argument za tym, żeby Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy na grudniowym posiedzeniu.
W tym tygodniu rząd ma przedstawić szczegóły pakietu antyiflacyjnego, który ma być odpowiedzią przede wszystkim na rosnące ceny paliw i energii. Nie do końca wiadomo, jak szeroki zakres ma mieć pakiet, ale nie jest wykluczone, że znajdą się w nim również pomysły na interwencję na rynku mieszkaniowym. Ceny mieszkań co prawda rosną, ale mają niewiele wspólnego z bieżącą inflacją – GUS nie uwzględnia ich, wyliczając wskaźnik. O tym, jakie są rządowe pomysły na zatrzymanie wzrostu cen mieszkań pisaliśmy tutaj.
Ceny kawy na światowych rynkach wzrosły do poziomów nienotowanych od lat. Wycena kontraktu na dostawę w grudniu kawy Arabica na nowojorskiej giełdzie wynosiła w piątek ponad 220 dolarów. Ostatnio tak drogo było na początku 2012 r.
WYKRES DNIA
Źródło: 300Gospodarka
Jeśli podoba Ci się nasz newsletterpodziel się nim ze znajomymi lub współpracownikami.

Możesz się także podzielić linkiem, pod którym można się zapisać na 300SEKUND: http://bit.ly/Newsletter300SEKUND.

 
             Bagatela 15 / 73  |   Warszawa   |   redakcja@300gospodarka.pl
   Jeśli nie chcesz od nas otrzymywać tego typu korespondencji kliknij TUTAJ


This email was sent to <<Adres e-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
300GOSPODARKA · Bagatela 15/73 · Warszawa 00-585 · Poland